Prezentowane stroje są owocem wielomiesięcznej nauki i pracy uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”. Prace można podzielić na dwie kategorie: rekonstrukcje oraz inspiracje. Jest 13 rekonstrukcji ubiorów z czasów Sobieskiego, wykonanych według historycznych technik, oraz 9 współczesnych kreacji inspirowanych modą XVII-wieczną. Ciekawostką jest z pewnością kopia kaftana króla Jana III wykonana – jak podkreślają organizatorzy wystawy - dzięki współpracy z Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Budapeszcie.

O trudach rekonstrukcji historycznych strojów można przeczytać w specjalnie wydanym katalogu. Przytaczane są tam zapiski uczestników konkursu:

„Koronka, którą zastosowałam w rękawach koszuli, pochodzi z pasmanterii. Brakowało w niej jednak połączeń między wzorami, więc wyszyłam je ręcznie kordonkiem” – pisze jedna z uczestniczek, a druga dodaje z satysfakcją: „Mój tata wykonał rekonstrukcję XVII-wiecznej ramy do haftowania, do wyszycia wzorów na atłasie. Rama do haftu miała wymiary 2 m x 1,5 m i była wzorowana na opisie z książki Gail Marsh, 18th Century Embroidery Techniques”. Przy kolejnej pracy czytamy m.in.: „Inspiracją do wykonania nakrycia głowy stały się papierowe peruki z wystaw muzealnych, m.in. z Instytutu Ubioru w Kioto”.

Konkurs „Ubiory na dworze króla Jana III” to już trzecia edycja projektu edukacyjnego „Wilanów dla młodych talentów” organizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Organizatorzy chcą zachęcić młodzież do odkrywania tajników krawiectwa historycznego oraz interpretacji historycznych ubiorów, a także inspirować do tworzenia niepowtarzalnych współczesnych kreacji. Projekt – jak czytamy - adresowany jest do uczniów szkół odzieżowych oraz studentów kierunków projektowania ubioru i promuje ekspresję twórczą oraz rozwój kompetencji młodych ludzi, a w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia ich szans na początku pracy w zawodzie. Poprzednie edycje projektu inspirowane były wybitnymi osobowościami mody dawnych epok – marszałkową Izabelą Lubomirską i wybitną polską aktorką Heleną Modrzejewską.