Koronawirus: uprawnienia pracodawcy w czasie pandemii

Czy można w specjalnym trybie zmienić warunki pracy, płacy lub zwolnić pracownika? Na jakie formy pomocy może liczyć pracodawca? W jaki sposób można ograniczyć osobiste kontakty zatrudnionych przy pomocy regulacji dotyczących czasu pracy? – na pytania czytelników odpowiadają eksperci z kancelarii SK&S.

Aktualizacja: 21.11.2020 08:26 Publikacja: 21.11.2020 00:01

Koronawirus: uprawnienia pracodawcy w czasie pandemii

Foto: Adobe Stock

1. Czy pracodawca ze względu na skutki pandemii może w specjalnym trybie zmienić warunki pracy/płacy lub zwolnić pracownika? Jeśli tak, to w jaki sposób powinien to zrobić? Jakie ograniczenia obowiązują i kogo dotyczą?

Przepisy wprowadzone w trakcie pandemii Covid-19 umożliwiły pracodawcom bardziej elastyczne zmiany warunków pracy i płacy pracowników. Przykładowo, zgodnie z art. 3 specustawy covidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) pracodawca może polecić pracownikom wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy poza miejscem jej stałego świadczenia – tzw. pracy zdalnej.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP