Kiedy umowa na zastępstwo nie przekształca się w umowę o pracę

Czwarta umowa na zastępstwo nie przekształca się w bezterminowy angaż. Szef musi jednak wykazać, że zawieranie takich umów kolejny raz jest niezbędne i zaspokaja rzeczywiste okresowe potrzeby firmy.

Publikacja: 30.08.2016 06:30

Kiedy umowa na zastępstwo nie przekształca się w umowę o pracę

Foto: 123RF

Kodeks pracy rozróżnia trzy rodzaje umów – na okres próbny, na czas nieokreślony oraz na czas określony. Tak stanowi art. 25 § 1 k.p.

Do czasu ostatniej nowelizacji w lutym tego roku kodeks pracy wyróżniał dodatkowo możliwość zawarcia umowy na tzw. zastępstwo. Pozostawiono ją, słusznie zauważając, że jest to rodzaj umowy terminowej.

Pilna potrzeba

Umowę na zastępstwo zawiera się z powodu dłuższej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w firmie. Taką absencję może spowodować choroba, urlop macierzyński lub wychowawczy czy bezpłatny. Pracodawca pozbawiony dotychczasowego pracownika może w takiej sytuacji ratować się, angażując kogoś na czas zastępstwa nieobecnego.

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawartej na czas określony. Ale ma ona nieco inny charakter niż standardowy angaż zawarty z pracownikiem na czas określony. Różni się od zwykłej terminowej umowy o pracę tym, że kandydat na etat już w chwili aplikowania na konkretne stanowisko wie, że nie wynegocjuje lepszych warunków, bo termin takiej umowy zależy od daty powrotu do firmy starego pracownika.

Dopuszczalna próba

Czy zanim pracownik zostanie zatrudniony do wykonywania zadań nieobecnego, szef może go sprawdzić? Tak. Każda umowa zawarta na czas określony, w tym na zastępstwo, może być poprzedzona umową na okres próbny. Nie może jednak przekraczać 3 miesięcy.

Standardowymi elementami każdego angażu o pracę sporządzonego na piśmie, w tym terminowego w celu zastąpienia nieobecnego pracownika są:

- strony umowy,

- rodzaj pracy,

- miejsce jej wykonywania,

- wynagrodzenie za pracę,

- wymiar czasu pracy,

- data zawarcia umowy,

- termin rozpoczęcia pracy.

Ponadto to co najważniejsze – po ostatniej nowelizacji przepisów w treści zawieranej umowy na zastępstwo musi znaleźć się informacja o celu jej zawarcia, tj. zastąpienie nieobecnego pracownika. Artykuł 29 § 11 k.p. stanowi o celu lub okolicznościach, obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy. Co ciekawe, podpisując umowę, pracownik nie jest w stanie zweryfikować tych obiektywnych przyczyn zatrudnienia, a powinien je znać i parafować.

Zawierając umowę na zastępstwo, szef musi w niej wskazać obiektywne przyczyny uzasadniające zawarcie umowy, np. urlop bezpłatny pracownika trwający od 1 stycznia do 30 września 2016 r.

Data lub warunek

Przy umowach terminowych istotna jest też data, do kiedy one obowiązują. Przy tych na zastępstwo może pojawić się wątpliwość, jak zapisać w nich ten termin. Czy ma to być konkretna data dzienna, jeśli szef ją zna, czy określi czas trwania umowy w inny dopuszczalny sposób?

Przy wpisywaniu konkretnych dat dziennych może powstać problem przy jej zmianie, gdy zastępowany nie wróci do pracy w zaplanowanym wcześniej czasie. Tych komplikacji uniknie się, wskazując jako końcową datę powrót zastępowanego, np. do czasu powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego / umowa zostaje zawarta na czas nieobecności zastępowanego pracownika.

Gdy trzeba się rozstać

Rozwiązanie umowy z zastępującym może nastąpić:

- zawsze z upływem terminu, na jaki została zawarta (innymi słowy – z dniem powrotu zastępowanego do pracy),

- przez oświadczenie pracownika lub szefa z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie za wypowiedzeniem),

- przez oświadczenie pracownika lub szefa bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie bez wypowiedzenia),

- na mocy porozumienia zainteresowanych stron.

Za wypowiedzeniem

Każda ze stron może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem. Powinno to nastąpić na piśmie. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas  absencji etatowca zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy, czyli od czasu trwania takiej umowy i wynosi odpowiednio:

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zaangażowany krócej niż 6 miesięcy

- miesiąc, gdy praca trwała co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli umowa trwała co najmniej 3 lata.

Przy wypowiedzeniu umowy pracodawca może odsunąć pracownika od pracy do końca okresu wypowiedzenia lub tylko na jego część (zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy). Oczywiście za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Bez wypowiedzenia

Szefowi wolno też rozwiązać z zatrudnionym na zastępstwo umowę bez wypowiedzenia:

- z winy pracownika, gdy:

– ciężko naruszy on swoje podstawowe obowiązki służbowe,

– w czasie trwania umowy o pracę popełni on przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli jest ono oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

– utraci uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,

- bez winy pracownika, gdy nie ma go w firmie:

– z powodu choroby i wskutek tego jego nieobecność trwa dłużej niż 3 miesiące, jeśli był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, jeżeli był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

– z innych usprawiedliwionych przyczyn, ale jego nieobecność trwa dłużej niż miesiąc.

W razie absencji pracownika wcześniej zatrudnionego na zastępstwo nie ma żadnych przeszkód, aby szef zatrudnił kolejną osobę na zastępstwo. W takim przypadku umowa ta rozwiązuje się z dniem powrotu do pracy pracownika zastępującego „stałego" etatowca.

Pracownik może też np. zrezygnować z pracy bez wypowiedzenia, gdy szef ciężko naruszył wobec niego swoje podstawowe obowiązki.

Bez limitów

Angaże terminowe podlegają szczególnej regulacji, która ma chronić pracowników przed brakiem stabilizacji zawodowej. Zgodnie z art. 251 k.p. umowy terminowe można zawierać z pracownikiem określoną ilość razy – 3 lub maksymalnie na 33 miesiące. Innymi słowy kolejny angaż po trzecim lub przekraczający limit 33 miesięcy staje się umową zawartą na czas nieokreślony z automatu, z mocy prawa.

Zasada ta nie dotyczy jednak umów terminowych zawieranych w celu zastępstwa nieobecnego usprawiedliwionego pracownika. Wyjątek ten określa art. 251 § 4 k.p. Szef może więc zawrzeć takie umowy wiele razy bez obawy, że bezterminowo zyska nowego etatowca. Na pracodawcy ciąży jednak wymóg wykazania, że zawieranie takich umów kolejny raz jest niezbędne i służy zaspokajaniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania firmy.

Orzecznictwo europejskie stwierdza, że zasadniczo takim powodem może być tymczasowe zastępowanie nieobecnego pracownika. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 26 stycznia 2012 r. Bianca Kücük przeciwko Land Nordrhein-Westfalen (C-586/10). Uznał, że „sama okoliczność, że pracodawca jest zobowiązany do korzystania z tymczasowych zastępstw w sposób powtarzalny, a nawet stały i że tym zastępstwom można byłoby również zaradzić, zatrudniając pracowników na podstawie umów na czas nieokreślony, nie oznacza braku obiektywnego powodu ani istnienia nadużycia. Jednak przy ocenie tego, czy ponowne zawieranie umów o pracę lub nawiązanie stosunków pracy na czas określony jest uzasadnione takim obiektywnym powodem, organy państw członkowskich powinny w ramach swoich kompetencji uwzględnić wszystkie okoliczności sprawy, w tym liczbę i łączny czas trwania umów zawartych w przeszłości".

Przesłanki wskazane przez pracodawcę mogą podlegać ocenie zarówno przez pracownika, jak i przez szefa (jeśli z roszczeniami wystąpi zatrudniony na zastępstwo). Umowę taką będą też badać inspekcja pracy, a w konsekwencji sporu zawsze sąd pracy.

Liczenie zakładowego stażu

Przy umowie na zastępstwo przeważają opinie ekspertów, że mamy tu do czynienia z całościową odrębną regulacją zawartą w kodeksie pracy. Zatem umowę na zastępstwo można wypowiedzieć niezależnie od czasu, na jaki została zawarta, oraz niezależnie od postanowień o wypowiedzeniu zawartych w tej umowie. Ta regulacja przejściowa nie wyłącza więc samej dopuszczalności wypowiedzenia zawartej obecnie i trwającej 22 lutego 2016 r. np. umowy na zastępstwo podpisanej na 5 miesięcy urlopu wychowawczego zastępowanej osoby.

Przy ustalaniu zakładowego stażu przy umowach trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji będziemy jednak brać pod uwagę tylko okres zatrudnienia u pracodawcy liczony od 22 lutego 2016 r., a nie cały staż.

Do ustalenia zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia umów trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, uwzględnia się zatrudnienie liczone od 22 lutego 2016 r.

Kodeks pracy rozróżnia trzy rodzaje umów – na okres próbny, na czas nieokreślony oraz na czas określony. Tak stanowi art. 25 § 1 k.p.

Do czasu ostatniej nowelizacji w lutym tego roku kodeks pracy wyróżniał dodatkowo możliwość zawarcia umowy na tzw. zastępstwo. Pozostawiono ją, słusznie zauważając, że jest to rodzaj umowy terminowej.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą