Rozdzielenie zadań zwolnionego nie świadczy o pozorności likwidacji

Likwidując stanowisko pracy, pracodawca może rozdzielić przypisane do niego zadania pomiędzy innych pracowników. Nie oznacza to, że likwidacja była pozorna. Pracodawca ma prawo zmniejszyć liczbę pracowników i racjonalizować koszty przez likwidację stanowiska pracy i dokonanie innego rozdziału związanych z nim zadań.

Publikacja: 21.02.2017 04:40

Rozdzielenie zadań zwolnionego nie świadczy o pozorności likwidacji

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2013 r. (I PK 41/13).

Stan faktyczny

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną, pracodawca stanął przed koniecznością zmniejszenia zatrudnienia. Wypowiedział podwładnemu umowę o pracę, wskazując jako przyczynę likwidację stanowiska pracy. Zadania przypisane do zlikwidowanego stanowiska rozdzielił pomiędzy innych pracowników pozostających w zatrudnieniu. Zwolniony odwołał się do sądu i wniósł o przywrócenie do pracy. Zarzucał pracodawcy, że likwidacja jego stanowiska była pozorna.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd rejonowy przywrócił pracownika. Sąd okręgowy podtrzymał wyrok. Obydwa sądy stwierdziły, skoro obowiązki pracownika są nadal wykonywane, to należy uznać, że istnieje możliwość kontynuowania zatrudnienia, a likwidacja jego stanowiska pracy była pozorna. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

SN nie podzielił stanowiska sądów obu instancji. Stwierdził, że likwidacja stanowiska pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę, a fakt dalszego wykonywania zadań przypisanych do zlikwidowanego stanowiska (rozdzielonych między innych pracowników) nie przesądza o pozorności likwidacji i niezasadności wypowiedzenia.

Zdaniem eksperta

Robert Stępień, radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch

Likwidacja stanowiska pracy, rozumiana jako zmiana struktury organizacyjnej, polegająca na likwidacji stanowiska pracy danego rodzaju i powodująca konieczność zwolnienia pracownika zatrudnionego na tym stanowisku, jest wystarczającą przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie (por. wyroki SN z 13 września 2013 r., I PK 37/13; z 14 marca 2013 r., I PK 243/12; z 2 lutego 2012 r., II PK 252/11 oraz z 19 maja 2011 r., III PK 75/10). Okoliczność, że zadania przypisane do zlikwidowanego stanowiska zostają rozdzielone pomiędzy pozostałych pracowników i nadal są wykonywane, nie przesądza o pozorności jego likwidacji.

Możliwy jest scenariusz, że formalnie stanowisko danego rodzaju zostaje zlikwidowane, jednak całość lub znaczna część obowiązków wykonywanych wcześniej przez zwolnionego zostaje przejęta przez pracowników zatrudnionych na innych stanowiskach. Takie rozdysponowanie zadań przypisanych do zlikwidowanego stanowiska jest uprawnieniem pracodawcy, wykonywanym w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Pracodawca ma prawo podejmować działania zmierzające do racjonalizacji zatrudnienia. W szczególności może – w celu racjonalizacji kosztów – zmniejszyć liczbę pracowników poprzez likwidację stanowiska lub kilku stanowisk pracy i dokonać innego rozdziału związanych z nim zadań. Istotne jest jedynie, aby takie rozdysponowanie zadań nie prowadziło do utworzenia nowego stanowiska, o innej nazwie niż stanowisko likwidowane, które jednak w swej istocie nie różniłoby się od tego zlikwidowanego. Wówczas likwidacja byłaby pozorna lub przynajmniej mogłoby to prowadzić do powstania po stronie pracodawcy obowiązku stosowania kryteriów doboru do zwolnienia i porównywania pracowników.

SN w komentowanym orzeczeniu zwrócił też uwagę, że o pozorności likwidacji nie przesądza również fakt zatrudniania pracowników na stanowiskach innego rodzaju. W aktualnym stanie prawnym warunkiem zasadności wypowiedzenia umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy nie jest zmniejszenie zatrudnienia w całym zakładzie pracy.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2013 r. (I PK 41/13).

Stan faktyczny

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem