fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie nowego związku zawodowego nie unieważnia podjętych decyzji

Związki zawodowe
Związki zawodowe
Adobe Stock
Zawiązanie się w firmie związku zawodowego nie oznacza, że pracodawca musi od nowa rozpoczynać procedurę wyboru instytucji finansowej zarządzającej pracowniczym planem kapitałowym.

- Pracodawca ustala z przedstawicielami pracowników, jaka instytucja finansowa będzie zarządzać tworzonym PPK. Na samym finiszu rozmów pracodawca otrzymał informację, że powstał u niego związek zawodowy. Czy musi od nowa – tym razem ze związkiem – rozpocząć procedurę wyboru instytucji finansowej? – pyta czytelnik.

Zbiorowe prawo pracy w wielu przypadkach nie zawiera dokładnych wytycznych, jak mają wyglądać szczegóły współpracy pracodawcy ze związkami zawodowymi w zakładzie pracy. Jednym z takich nierozwiązanych przez przepisy problemów jest właśnie to, jak pracodawca ma zareagować, jeżeli w trakcie procedury ustaleń ze stroną pracowniczą powstał u niego związek zawodowy. Ten problem dobrze zobrazować na przykładzie procedury wyboru instytucji finansowej, która ma zarządzać PPK.

Wybór instytucji finansowej

Wybór takiej instytucji musi odbywać się w porozumieniu z organizacją związkową. Jeśli jednak jej nie ma w firmie lub utraciła swoje u...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA