Organizacja związkowa musi znać szczegóły wypowiedzenia zmieniającego

Pracodawca jest obowiązany do podania zakładowej organizacji związkowej nie tylko przyczyny wypowiedzenia, ale także informacji dotyczących dotychczasowych i proponowanych pracownikowi nowych warunków.

Publikacja: 27.02.2024 02:00

Organizacja związkowa musi znać szczegóły wypowiedzenia zmieniającego

Foto: Adobe Stock

W trakcie trwania stosunku pracy może zaistnieć konieczność zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. Zmiany te mogą nieść za sobą polepszenie albo pogorszenie sytuacji pracownika i mogą być dokonywane w drodze porozumienia albo wypowiedzenia zmieniającego. Do wypowiedzenia zmieniającego należy w sposób odpowiedni stosować przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę (art. 42 kodeksu pracy). Oznacza to m.in. obowiązek konsultacji zamiaru wypowiedzenia zmieniającego z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową. Powstaje w takiej sytuacji pytanie o zakres tej konsultacji, w tym o to, czy pracodawca powinien podać informacje dotyczące obecnego i proponowanego pracownikowi wynagrodzenia.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a