Michał Tutaj

Z procedurą dotyczącą zwolnień grupowych nie wolno czekać

W świetle przepisów unijnych obowiązek konsultacji ze związkowcami może przypaść już na etapie planowania potencjalnych zwolnień grupowych.

Kwarantanna to nie choroba

Przepisy unijne nie traktują kwarantanny jako nieobecności, która – jeśli wystąpi w trakcie urlopu wypoczynkowego – zobowiązuje pracodawcę do udzielenia dni wolnych w innym terminie.

Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca to nadgodziny

Jeżeli pracownik zatrudniony na niepełny etat pracuje dłużej, niż wynika z jego wymiaru etatu, każdą godzinę ponadwymiarową należy traktować jak nadgodzinę. Prawo krajowe, które zawiera odmienne regulacje, narusza przepisy unijne.

Zaświadczenie A1 można unieważnić, ale nie zawiesić

Przepisy unijne nie przewidują procedury czasowego zawieszenia zaświadczeń A1. Jeżeli któreś państwo członkowskie zawiesi zaświadczenia A1, to nadal pozostają one w mocy.

TSUE: Indywidualne zwolnienie kierownika z pominięciem zdania rady

Pracodawca nie musi konsultować z radą pracowników zwolnień indywidualnych, jeśli nie wiążą się one z szerszą redukcją etatów w zakładzie pracy.

Zwolnienie od świadczenia pracy nie odbierze urlopu

Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy nie traci automatycznie prawa do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Urlop zablokowany przez szefa nie ulega przedawnieniu

Jeżeli pracodawca nie informuje pracownika o jego zaległych dniach wypoczynku i nie wzywa go do ich wykorzystania, urlop nie przedawnia się po upływie trzech lat.

Dywidenda czy wynagrodzenie

W sektorach, gdzie przepisy ograniczają zasady wynagradzania, podobne ograniczenia mogą obejmować również dywidendy wypłacane kluczowym pracownikom.

Refundacja nie tylko na okulary

Unijne prawo szeroko definiuje to, czym są akcesoria korekcyjne. Są nimi nie tylko okulary, ale także inne narzędzia korygujące wzrok lub zapobiegające zaburzeniom widzenia.

Unijne prawo nie reguluje wynagrodzenia za nadgodziny

Trybunał Unii Europejskiej nie pomoże w każdej sprawie z zakresu czasu pracy. Kwestie dotyczące nadgodzin są poza jego jurysdykcją, chyba że chodzi np. o okresy odpoczynku, a nie zapłatę.