fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Fundusz Patriotyczny czyli narodowo - katolicki

Jan Żaryn
tv.rp.pl
Zapowiedziany przez premiera Fundusz Patriotyczny zajmie się upowszechnianiem dziedzictwa ruchu narodowego.

Na tydzień przed wyborami prezydenckimi Mateusz Mazowiecki zapowiedział utworzenie Funduszu Patriotycznego. Komentatorzy odebrali tę zapowiedź jako próbę pozyskania dla Andrzeja Dudy elektoratu Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

- Fundusz Patriotyczny ma wspierać fundacje i stowarzyszenia o profilu patriotycznym - powiedział premier w czasie wizyty w zachodniopomorskiem. Ma służyć "budowaniu postaw patriotycznych". - Będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych - opowiadał szef rządu. Ma także wspierać „młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne".

Na jednym z porali społecznościowych premier precyzował: „nie chcemy powrotu do polityki patriotycznej orła z czekolady i różowych okularów. Mamy do pokazania tysiące wspaniałych historii, bohaterów i wydarzeń historycznych. Fundusz Patriotyczny wesprze pamięć o postaciach takich jak patronka szkoły w Czarnem – "Inka" Siedzikówna".

Zwróciliśmy się z pytaniami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: kiedy on zostanie powołany, jakim budżetem będzie dysponował w tym roku, kto będzie mógł skorzystać z tych środków oraz kto stanie na czele tego funduszu?

Dopiero po dwóch tygodniach, w poniedziałek otrzymaliśmy odpowiedzi na część pytań. Na razie nie ma w niej odpowiedzi na temat budżetu Funduszu, nie znamy też odpowiedzi, na pytanie kto będzie mógł z niego skorzystać.

Z odpowiedzi z Centrum Informacyjnego Rządu wynika jedynie, że Fundusz Patriotyczny "będzie miał na celu wspieranie: działań naukowców organizacji społecznych ruchów obywatelskich - które zajmują się upamiętnianiem i upowszechnianiem polskiej historii, w tym dziedzictwa ruchu narodowego i katolicko-społecznego". "Są to tradycje niepodległościowe, które przez wiele lat były pomijane przez główny nurt debaty publicznej" - odpisało nam Centrum Informacyjne Rządu.

"Operatorem Funduszu będzie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Szczegóły związane z planowanym uruchomieniem funduszu zostaną przekazane opinii publicznej w najbliższym czasie" - dodaje CIR.

Przypomnimy, że w lutym wicepremier prof. Piotr Gliński powołał Jana Żaryna na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

Żaryn jest profesor nauk humanistycznych, historykiem. "Od lat zaangażowany w obywatelskie ruchy działające na rzecz upamiętniania historii, członek władz szeregu organizacji i inicjatyw pozarządowych (m.in. w l. 90-tych red. nacz. „Szańca Chrobrego" oraz współzałożyciel Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów; od 2012 roku prezes SPJN i przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"; twórca serii wyd. „W służbie Niepodległej"), od 2013 roku redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii" - czytamy na stronie internetowej resortu kultury.  Specjalizuje się on w dziejach najnowszych Polski, a szczególnie zajmuje się historią Kościoła katolickiego w XX wieku, dziejami obozu narodowego i chadeckiego, polityczną emigracją po 1945 roku, oraz stosunkami polsko-żydowskimi w XX wieku.

Powołany przez Glińskiego Instytut ma zajmować się "realizacją polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej" - podaje ministerstwo kultury.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA