fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

1050-lecie chrztu Polski: Epokowe wydarzenie

Budowa sceny na poznańskim INEA Stadionie
PAP, Jakub Kaczmarczyk
Msze dziękczynne, koncerty, uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego – w czwartek zaczynają się obchody 1050-lecia chrztu Polski.

74 proc. Polaków wie, że chrzest naszego kraju odbył się w roku 966, a 70 proc. uznaje decyzję Mieszka I za najbardziej znaczące i przełomowe dla losów naszego kraju wydarzenie, które miało miejsce przed rokiem 1918 – wynika z sondażu CBOS, który przeprowadzono przed 1050. rocznicą chrztu Polski.

Z badania wynika także, że 84 proc. respondentów dopatruje się pozytywnej zależności między wydarzeniami z 966 r. a rozwojem polskiej państwowości i kultury.

– Nie ma wątpliwości, że to, co się wtedy stało, było wydarzeniem państwowotwórczym i narodowotwórczym – mówi „Rzeczpospolitej" prof. Krzysztof Ożóg, mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Mieszko I mógł wtedy podjąć inną decyzję, ale podejrzewam, że dziś nie byłoby ani Polski, ani Polaków – podkreśla.

Według historyków Mieszko ochrzcił się 14 kwietnia (w 966 r. tego dnia wypadała Wielka Sobota), ale gdzie – tego nie wiadomo. Część badaczy uważa, że stało się to w Gnieźnie, inni wskazują Ostrów Lednicki, a jeszcze inni Poznań. – To zawsze będzie przedmiotem dyskusji i dociekań. Ja traktuję te miejsca równorzędnie – stwierdza prof. Ożóg.

Z takiego założenia wychodzą także organizatorzy głównych obchodów rocznicy. Będą się one odbywały w tych trzech miejscach. W czwartek wydarzenia będą koncentrowały się w Gnieźnie oraz na Ostrowie Lednickim.

Rozpoczną się o godz. 15 na wyspie na Jeziorze Lednickim. Pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odmówiona zostanie tam ekumeniczna modlitwa. Jednym z najważniejszych momentów nabożeństwa będzie wspólne wyznanie wiary. Zabrzmi tam także dzwon Mieszko i Dobrawa.

O godz. 17 w katedrze gnieźnieńskiej zostanie odprawiona msza dziękczynna za chrzest. Będzie jej przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin.

W piątek i sobotę uroczystości odbędą się w Poznaniu. O godz. 12 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Z orędziem wystąpi na nim prezydent Andrzej Duda. O godz. 15.45 rozpocznie się procesja maryjna z fary do katedry poznańskiej, gdzie o 17 odprawiona będzie msza św.

W sobotę obchody przeniosą się na stadion INEA. Zaczną się o 10.30, a zakończy je o 19 musical Teatru Muzycznego „Jesus Christ Superstar".

W tych dniach w Gnieźnie i Poznaniu odbędzie się też zebranie Episkopatu Polski.

Rozmowa z prof. Krzysztofem Ożogiem o chrzcie Polski w sobotnim wydaniu „Plusa Minusa"

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA