fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Wystawa IPN poświęcona dwóm totalitaryzmom

IPN
22 sierpnia na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939-1945”.

Wystawa, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej, związana jest z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ma ona formę instalacji inspirowanej ścianami z animowanej produkcji „Niezwyciężeni” i obrazuje historię dwóch totalitaryzmów, które doszły do władzy w okresie międzywojennym: Rzeszy Niemieckiej oraz Rosji sowieckiej.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne, stosunki polsko-żydowskie („Żegotę”, misję Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), powstanie warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

Z kolei na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, zbrodnię katyńską, łagry i epopeję armii gen. Władysława Andersa oraz ustalenia jałtańskie.

Teksty na wystawie można przeczytać w językach polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim. Ekspozycja będzie czynna do 30 września 2019 r.

„Rzeczpospolita” objęła wystawę patronatem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA