fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Duda nie zaprosi Putina na 80. rocznicę wybuchu wojny

AFP
Polskie władze postanowiły nie zapraszać Rosji na uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 1 września tego roku - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant".

Taką informację opublikowała w piątek agencja TASS.

Jest to komentarz administracji prezydenta Andrzeja Dudy, według której na oficjalne obchody uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zostaną zaproszeni przedstawiciele krajów Unii Europejskiej, NATO oraz Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).

Po opublikowaniu tej informacji "Kommiersant" zwrócił się do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, czy nadal nie jest planowane zaproszenie Władimira Putina.

Gazeta zauważa, że w odpowiedzi otrzymała powielony komunikat już wcześniej opublikowany przez TASS.

"We wrześniu 2019 r. będziemy obchodzić 80. rocznicę tragicznego ataku na Polskę, który stanowił naruszenie wszystkich norm prawa międzynarodowego i oznaczał początek II wojny światowej" - cytuje "Kommiersant" odpowiedź służb prasowych prezydenta Dudy.

"Rocznica tych dramatycznych wydarzeń będzie przez Polskę obchodzona wraz z krajami, z którymi ściśle współpracujemy dzisiaj w imię pokoju na świecie, w oparciu o zasady poszanowania prawa międzynarodowego. Należą do nich kraje członkowskie NATO, UE i Partnerstwa Wschodniego" - brzmi komunikat. Kancelaria Prezydenta dodaje, że klucz wysyłania zaproszeń z tej okazji ma charakter współczesny, a nie historyczny.

"Kommiersant" przypomina, że jeszcze w lutym tego roku rzecznik prezydenta Dudy Błażej Spychalski mówił, że zaproszenie Władimira Putina "jest całkiem możliwe", bo, jak twierdził rzecznik, zaproszenia mają trafić "przede wszystkim do krajów, które brały udział w II wojnie  światowej".

"Zależy nam, aby do Polski przyjechało jak najwięcej przedstawicieli krajów z całego świata, aby mieszkańcy naszej planety pamiętali, że rozpoczął się tutaj największy konflikt w historii" - cytuje Spychalskiego "Kommmiersant".

Dziennik zauważa, że to nie pierwszy raz, gdy Władimir Putin nie otrzymuje zaproszenia z Polski na obchody ważnego wydarzenia historycznego. Nie otrzymał go też w styczniu 2015 roku, na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dokonali tego 17 stycznia 1945 roku żołnierze  60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego.

Ostatni raz Putin był w Polsce 10 lat temu, gdy 1 września 2009 roku, jako premier Rosji, wziął udział w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Źródło: Kommiersant
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA