fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

ONR odpowiada wnuczce Witolda Pileckiego

Witold Pilecki w 1948 roku został skazany w procesie pokazowym na karę śmierci. Wyrok wykonano. Zwłoki rotmistrza pochowano potajemnie na warszawskich Powązkach
IPN
"Sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego powinna być wzorem poświęcenia i bohaterskiej postawy dla wszystkich Polaków" - piszą działacze ONR w odpowiedzi na apel wnuczki Pileckiego, która w specjalnym oświadczeniu sprzeciwiła się wykorzystywaniu wizerunku jej dziadka przez "środowiska polityczne i narodowe".

"Proszę wszystkich Patriotów: zapoznajcie się z życiorysem i raportami Witolda. Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa!… Patriota chce DOBRA dla kraju, nacjonalista chce kraju dla siebie…" - czytamy w oświadczeniu Zofii Pileckiej-Optułowicz.

W odpowiedzi na ten apel, skierowany m.in. do ONR, organizacja ta przypomniała, że "jeszcze 24 kwietnia podczas uroczystego pogrzebu innego wielkiego Bohatera Zygmunta Szendzielarza >Łupaszki< córka Witolda Pileckiego p. Zofia Pilecka-Optułowicz odnosiła się do naszych działaczy z wielką sympatią, życzliwością i przyjaźnią, a nic nie wskazywało, aby rodzina wielkiego Polaka miała jakiekolwiek zastrzeżenia do kultywowania pamięci historycznej przez młodzież zrzeszoną w ONR".

Działacze ONR przypominają, że od lat popularyzują historię i polskich bohaterów i że robili to "wtedy, gdy wśród młodzieży nie istniała jeszcze swoista moda na patriotyzm, gdy wielcy Bohaterowie, jak Witold Pilecki, byli zapomniani i nieznani społeczeństwu".

Przedstawiciele ONR podkreślają również, że podczas Powstania Warszawskiego Pilecki walczył w Zgrupowaniu "Chrobry II" współtworzonym przez żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. "NSZ powstał w 1942 r. z inicjatywy m.in. Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, która była niepodległościową organizacją zbrojną wywodzącą się z przedwojennego ONR" - czytamy w oświadczeniu. 

Dlatego, jak podkreślają przedstawiciele ONR, stanowisko wnuczki Pileckiego jest dla nich "szczególnie bolesne".

"Z niedowierzaniem odebraliśmy też informację, że apel wnuczki Witolda Pileckiego został przesłany do środowisk związanych z tzw. Komitetem Obrony Demokracji, którego przedstawiciele mają w pogardzie polskość, a na swojego patrona obrali Władysława Bartoszewskiego, który – jak w 2014 r. pisał Tadeusz Płużański – miał blokować pośmiertne przyznanie Witoldowi Pileckiemu Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia państwowego" - kończą swoje oświadczenie pytając, czy to nie oburzało wnuczki rotmistrza.

Źródło: niezalezna.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA