fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Małe spółki na celowniku

Bloomberg
Akcje małych spółek dały zarobić w listopadzie. Eksperci liczą, że ostatni miesiąc tego roku również przyniesie zyski.

Po kilku miesiącach marazmu segment małych spółek skupionych w WIG80 znów przyciągnął uwagę inwestorów. Duża w tym zasługa dopiero zakończonego sezonu publikacji wyników kwartalnych, które przyniosły sporo pozytywnych zaskoczeń w tym segmencie, co mogło zachęcić część inwestorów do kupowania ich walorów. W efekcie małe spółki przewodziły zwyżkom w ostatnich tygodniach, wypracowując w samym listopadzie 3,6 proc. zysku. W porównaniu z 1,6-proc. stratą indeksu WIG20 wynik ten może dawać nadzieję na pozytywną zmianę w tym segmencie rynku. Z takiego założenia wychodzą przynajmniej eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych. W listopadzie pokazali, że można zarabiać w okresie zmiennej koniunktury na rynku i jak ważna jest odpowiednia selekcja firm w portfelu. Duża ekspozycja portfeli na segment małych i średnich firm miała pozytywne przełożenie na wypracowane przez nie dodatnie stopy zwrotu. Uśredniona stopa zwrotu z ich inwestycji była w zakończonym miesiącu 3,7 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,5 proc.

Analizując propozycje ekspertów na grudzień, widać, że typujący postanowili pójść za ciosem i swojej szansy w dalszym ciągu szukają przede wszystkim wśród małych spółek z segmentu sWIG80. Ich szczególną uwagę zwróciły przede wszystkim te firmy, które dodatkowo pochwaliły się solidnymi wynikami kwartalnymi, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend utrzyma się w kolejnych okresach, będą wsparciem dla notowań.

Jedną z takich okazji mogą być walory Enter Air, na którego w grudniu postawiło aż pięciu brokerów. Przewoźnikowi sprzyja popyt na przewozy czarterowe w kraju i za granicą i osłabienie kondycji konkurentów, co przekłada się na wzrost przychodów i zysków.

Na celowniku biur maklerskich znalazły się akcje PlayWay, który w zakończonym sezonie wynikowym sprawił jedną z największych niespodzianek. Po zaprezentowaniu solidnych rezultatów finansowych szanse na kontynuację pozytywnego trendu eksperci dostrzegli też w przypadku ZPUE.

Biorąc pod uwagę reprezentowane w portfelach branże, w grudniu zainteresowaniem wciąż cieszą się wydawcy gier wideo oraz spółki związane z branżą medyczną.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA