Globalny rynek debiutów się budzi. Czas na Polskę

W I kwartale 2024 r. światowa wartość ofert publicznych była wyższa niż rok temu. Na warszawskiej giełdzie dużego ruchu wśród debiutantów jeszcze nie widać, ale biura maklerskie sygnalizują, że coś wreszcie drgnęło.

Publikacja: 09.04.2024 04:30

Globalny rynek debiutów się budzi. Czas na Polskę

Foto: Andrzej Cynka

O ponad 7 proc., do 23,7 mld dolarów, zwiększyła się w pierwszym kwartale globalna wartość ofert pierwotnych (IPO), a ich liczba spadła o prawie 7 proc., do 287 – wynika z najnowszej edycji EY Global IPO Trends. Statystyki mocno zaniża Azja, gdzie odnotowano spadek odpowiednio o 55,7 proc. i 34,3 proc. Natomiast najlepiej wypadł region EMEIA (m.in. Europa i Afryka). Tu liczba IPO poszła w górę o 39,8 proc., do 116, a ich wartość aż o 58,3 proc., do 9,5 mld USD.

– Entuzjazm inwestorów giełdowych wynikający z oczekiwanych przez rynki obniżek stóp procentowych przez banki centralne oraz perspektywy uzyskania krociowych zysków świadczą o przyjaznym klimacie dla fali debiutów, które są w tym roku dopiero przed nami – komentuje Anna Zaremba, partner EY.

Mniejsza luka cenowa

Największy ruch, jeśli chodzi o IPO, odnotowano w sektorach przemysłowym, konsumenckim i technologicznym.

Eksperci EY zwracają uwagę na istotną kwestię: zmniejsza się luka powstała w związku z wyceną dokonaną przez kupujących i sprzedających. Z jednej strony widać obniżkę oczekiwań z uwagi na restrykcyjną politykę pieniężną prowadzoną przez banki centralne. Z drugiej natomiast rynki w niektórych dużych gospodarkach przeżywają boom, bo inwestorzy już dyskontują potencjalną obniżkę stóp procentowych.

Czytaj więcej

Inwestorzy zagraniczni doceniają atuty Polski. Awans w ważnym rankingu

Warto też odnotować rosnący ruch w sektorze PE. Tylko w pierwszym kwartale 2024 r. na światowym rynku pojawiło się dziesięć nowych ofert publicznych wspieranych przez fundusze private equity. Pięć z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce globalnych IPO.

Szanse na ożywienie

Na polskim rynku w ostatnich kwartałach debiutów mieliśmy bardzo mało, a te nieliczne w większości dotyczyły przeprowadzek z NewConnect. Z danych publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że na razie żaden z potencjalnych debiutantów (m.in. Desa, Oferteo, Metalkas, Event Horizont) nie zdecydował się na wystąpienie o wznowienie postępowania prospektowego. Wszystkie mają status „zawieszone”. Są jednak szanse na ożywienie.

Po pierwsze, na rynku wtórnym nadal mamy hossę. Po drugie, ostatnie statystyki GPW wskazują na wzrost zainteresowania polskim rynkiem akcji przez inwestorów zagranicznych.

– To w połączeniu z postępującą konsolidacją polskiego rynku instytucjonalnego pozwala sądzić, że apetyty inwestorów będą rosły. Ale raczej tylko wybrani – szczególnie ci duzi i najwięksi – będą mieli szanse wpisać się w ich gusta nie tylko na rynku pierwotnym, ale też w SPO (oferty wtórne, czyli spółek już notowanych – red.) oraz w ABB (sprzedaż akcji przez obecnych akcjonariuszy poprzez budowę przyspieszonej księgi popytu – red.) – komentuje Magdalena Izdebska, zastępca dyrektora w Noble Securities. Biuro obecnie prowadzi kilka rozmów z podmiotami zainteresowanymi debiutem na GPW. Są to przedstawiciele branży gier i fintechu. Przedstawicielka Noble Securities zwraca też uwagę na zwiększony w listopadzie 2023 r. limit wartości ofert publicznych do 5 mln EUR, które nie wymagają zatwierdzenia prospektu. Powinien przełożyć się na większe zainteresowanie średnich przedsiębiorstw rynkiem NewConnect. – Tam spodziewam się ponownie kilkunastu, nieco większych niż w latach ubiegłych, debiutów – mówi Izdebska.

W podobnym tonie wypowiada się Krisztina Bende, zastępca dyrektora w BM PKO BP. Zwraca uwagę, że otoczenie makroekonomiczne oraz nastroje rynkowe są w ostatnich miesiącach bardzo pozytywne. Wzrostom wycen nie przeszkadza nawet wciąż niejasna perspektywa rozpoczęcia cyklu obniżania stóp procentowych. Podobnie sytuacja rynkowa kształtuje się na naszym lokalnym podwórku.

– Jak mocny jest obecnie apetyt inwestorów, pokazuje chociażby transakcja sprzedaży akcji banku BNP Paribas Polska przez jego głównego akcjonariusza, w której to BM PKO BP uplasowało akcje o wartości prawie 900 mln PLN z dyskontem na dawno nieobserwowanym poziomie poniżej 4 proc. – wskazuje Bende. Zaznacza jednak, że drugi aspekt to gotowość samych spółek do powrotu na rynek IPO i tu widać odrobinę opóźnioną reakcję w stosunku do poprawy nastrojów rynkowych.

– Dużo spółek analizuje to jako potencjalną drogę częściowego wyjścia z inwestycji lub odpowiedź na dostęp do kapitału rozwojowego, który nie wymaga oddania kontroli. Jednak przed nimi jeszcze długa droga – podsumowuje.

Inwestorów nie brakuje

Sebastian Huczek, wiceprezes INC, ocenia, że pewne oznaki ożywienia na krajowym rynku IPO widać.

– W piątek zakończyliśmy ofertę firmy Mentzen, która zakończyła się sporą nadsubskrypcją. Wiadomo, że ta oferta cieszyła się ponadprzeciętnym rozgłosem medialnym, ale biorąc pod uwagę liczbę i średnią wartość zapisów, to nie jest tak, że dla inwestorów była to tylko ciekawostka – mówi. Dodaje, że ciekawy projekt przyciągnął wielu inwestorów, co jest zdrowym objawem, wskazującym, że akcje nie są już traktowane jako aktywo zbyt ryzykowne. DM INC na drugi kwartał planuje przeprowadzenie kilku ofert. Wśród nich będzie m.in. spółka z branży IT z mniejszą ofertą, a także planowana jest większa emisja firmy z branży foodtech: Botaniki Farm.

O ponad 7 proc., do 23,7 mld dolarów, zwiększyła się w pierwszym kwartale globalna wartość ofert pierwotnych (IPO), a ich liczba spadła o prawie 7 proc., do 287 – wynika z najnowszej edycji EY Global IPO Trends. Statystyki mocno zaniża Azja, gdzie odnotowano spadek odpowiednio o 55,7 proc. i 34,3 proc. Natomiast najlepiej wypadł region EMEIA (m.in. Europa i Afryka). Tu liczba IPO poszła w górę o 39,8 proc., do 116, a ich wartość aż o 58,3 proc., do 9,5 mld USD.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 przedłużył spadkową serię
Giełda
Kolejna sesja pod znakiem korekty spadkowej na GPW
Giełda
Hossa w Warszawie ma się dobrze. WIG z kolejnym rekordem
Giełda
Enterprise Investors przejmuje spółkę Sescom. Będzie delisting
Giełda
Pożar na Marywilskiej 44. Cios w Mirbud, giełdową spółkę. Straty będą olbrzymie