Łowy na dywidendy czas rozpocząć

Inwestorzy mogą w tym sezonie liczyć na dwucyfrowe stopy dywidendy. Pytanie tylko, na które firmy postawić?

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Łowy na dywidendy czas rozpocząć

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

Dywidendowy sezon nabiera tempa. Zarządy kilkudziesięciu spółek już podały swoje rekomendacje, a niektóre firmy zdążyły już nawet wypłatę uchwalić.

Liderzy zyskownego peletonu

W tym gronie jest Bank Pekao, którego akcjonariusze dali tej instytucji zielone światło na wypłatę w sumie ponad 5 mld zł, czyli 19,2 zł na akcję. Przy aktualnym kursie daje to 10,2-proc. stopę dywidendy. Dniem uchwalenia prawa będzie 24 kwietnia (czyli akcje trzeba było kupić najpóźniej 22 kwietnia), a wypłaty 10 maja.

Jeszcze wyższą stopą dywidendy pochwalić mogą się takie spółki jak Wittchen oraz Marvipol. Tam sięgnie ona 12 proc. W przypadku tej pierwszej spółki zarząd rekomenduje, aby na dywidendę przeznaczyć łącznie 65,5 mln zł, czyli 3,57 zł na akcję. Producent skórzanej galanterii ma za sobą udany rok, a perspektywy na 2024 r. ocenia jako dobre. Zapowiada, że priorytetem jest utrzymanie solidnej rentowności, przy dwucyfrowym wzroście sprzedaży.

Czytaj więcej

WIG20 w efektownym stylu powraca powyżej 2500 pkt

Z kolei zarząd Marvipolu zarekomendował 1,06 zł na akcję. Nad uchwałą w tej sprawie będzie głosować walne zgromadzenie, zwołane na 24 kwietnia. Z projektów uchwał wynika, że dniem ustalenia prawa ma być 6 maja, a wypłaty 13 maja.

Na dwucyfrową stopę dywidendy mogą też liczyć akcjonariusze spółki AC. Jej zarząd rekomenduje 3 zł na akcję (wcześniej proponował 2,5 zł). Z projektów uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 16 maja wynika, że proponowanym dniem dywidendy będzie 27 maja, a na konta akcjonariuszy ma ona popłynąć 4 czerwca.

Wysokie, zbliżone do 10 proc., stopy dywidendy w tym roku akcjonariuszom zaoferować mogą też takie spółki, jak Passus, Eurotel czy OT Logistics.

Najnowsze rekomendacje

W poniedziałek na rynek napłynęło kilka raportów bieżących dotyczących tegorocznych wypłat.

Zarząd cyber_Folks zarekomendował, żeby z zysku za 2023 r. na dywidendę trafiło 21,2 mln zł, co daje 1,5 zł na akcję. Proponuje też skup do 48 tysięcy akcji własnych. Władze technologicznej spółki zasygnalizowały, że w kolejnych latach dywidenda powinna być coraz wyższa.

W poniedziałek na rynek trafiły też wieści w sprawie dywidendy od NTT Systemu (zarząd rekomenduje, by wypłacić dywidendę w wysokości nieprzekraczającej 0,12 zł na akcję, co przekłada się na łączną kwotę 1,6 mln zł) oraz od Grupy Kęty, która co roku hojnie dzieli się zyskiem.

W tym roku zarząd drugiej z wymienionych firm rekomenduje, żeby za 2023 r. na dywidendę trafiło łącznie 539,3 mln zł, co daje 55,7 zł na akcję. Jako dzień dywidendy proponuje 21 sierpnia, a rekomendowane terminy wypłaty to 4 września (183,9 mln zł, czyli 19 zł na akcję) oraz 6 listopada (pozostałe 355,3 mln zł, czyli 36,7 zł).

Na warszawskiej giełdzie przybywa spółek, które płacą dywidendę w ratach lub decydują się na zaliczkę. Ma to pozytywny wpływ na przepływy pieniężne w ciągu roku.

W gronie spółek, które płacą zaliczkę, jest np. Rainbow Tours. W sierpniu 2023 r. turystyczna spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy za 2023 r. w wysokości 11,5 mln zł, co dało 0,79 zł na akcję. W grudniu 2023 r. zarząd zdecydował o wypłacie drugiej zaliczki w wysokości 2 zł na akcję. Dodatkowo spółka chce wpłacić 50,9 mln zł, co daje 3,5 zł na walor. Czyli łącznie za zeszły rok do akcjonariuszy trafić może kwota 91,5 mln zł, czyli 6,29 zł na akcję.

Dywidendowy sezon nabiera tempa. Zarządy kilkudziesięciu spółek już podały swoje rekomendacje, a niektóre firmy zdążyły już nawet wypłatę uchwalić.

Liderzy zyskownego peletonu

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Tydzień na GPW pod znakiem korekty
Giełda
WIG20 przedłużył spadkową serię
Giełda
Kolejna sesja pod znakiem korekty spadkowej na GPW
Giełda
Hossa w Warszawie ma się dobrze. WIG z kolejnym rekordem
Giełda
Enterprise Investors przejmuje spółkę Sescom. Będzie delisting
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy