Restrukturyzacja: trzeba ustalić exit fee

Przy wyznaczaniu wysokości wynagrodzenia należy w pierwszej kolejności uwzględnić przychody i zyski, jakie mogły być oczekiwane przez podmiot przenoszący, jeżeli do restrukturyzacji by nie doszło.

Aktualizacja: 01.12.2019 19:16 Publikacja: 01.12.2019 00:01

Restrukturyzacja: trzeba ustalić exit fee

Foto: Adobe Stock

W sytuacji uznania, że wynagrodzenie jest należne, powstaje kwestia ustalenia jego wysokości. Rozporządzenie wykonawcze nakazuje uwzględnić na tym etapie w pierwszej kolejności przychody i zyski, jakie mogły być oczekiwane przez podmiot przenoszący, jeżeli do restrukturyzacji by nie doszło (zatem prześledzić perspektywę finansową przenoszącego funkcje, aktywa lub ryzyka). Rozpatrzenia wymaga, czy istnieje obowiązek wypłaty odszkodowania wynikającego z innych przepisów prawa (np. na podstawie prawa cywilnego) i czy w danych okolicznościach podmioty niepowiązane zgodziłyby się na takie odszkodowanie i w jakiej wysokości. Konieczne jest zestawienie wynagrodzenia z tytułu restrukturyzacji z oczekiwanym przez podmiot przenoszący wynagrodzeniem z transakcji z podmiotem przejmującym.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP