fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

W JPK nie trzeba wykazywać wszystkich pozycji z faktur

123RF
W Jednolitym Pliku Kontrolnym firmy nie muszą wykazywać wszystkich pozycji z faktur.

Mamy dobrą wiadomość dla setek małych i średnich przedsiębiorstw, które od 2017 r. będą przesyłać dane z ewidencji VAT w formacie JPK. Fiskus uspokaja, że nie muszą podawać w ewidencji wszystkich pozycji widniejących na fakturze.

– Takie obawy wynikały z nieprecyzyjnego zapisu art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Określa on elementy ewidencji vatowskiej, niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji – wyjaśnia Małgorzata Gach, radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii GHMW Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz.

Jakie dane dla fiskusa

Nowelizacja ordynacji podatkowej i niektórych innych ustaw z 13 maja 2016 r. (DzU z 2016 r., poz. 846) rozszerzyła od 1 stycznia obowiązek ewidencyjny o konieczność podania „innych danych służących identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numeru, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku". Jest problem, bo ustawodawca nie sprecyzował zakresu „innych danych".

– Przedsiębiorcy się obawiali, że skutkiem tego będą nowe obowiązki administracyjne. Budziło to tym większy niepokój, że firmy nie miały zbyt wiele czasu na dostosowanie się do nowych wymogów JPK – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Korzystna interpretacja

Uspokoić ich powinna najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (0461-ITPP1.4512.761.2016.1.MN). Spółka produkująca meble zapytała, jakie dane musi podać fiskusowi. Dyrektor Izby odpowiedział, że w ewidencji prowadzonej od 1 stycznia 2017 r. nie ma potrzeby prezentowania każdej pozycji faktury (sprzedaży i zakupu). Powinna ona natomiast zawierać dane stron transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby VAT. Konieczne jest też podanie numerów faktur i dat sprzedaży, które umożliwiają pełną identyfikację transakcji.

– Co ważne, organ podatkowy przyjął, że ani ustawa o VAT, ani inne ustawy nie wskazują na dodatkowe wymogi ewidencyjne – mówi Gach.

Malicka ocenia, że to korzystne rozstrzygnięcie, które ułatwi firmom składanie JPK. – Organy podatkowe twierdziły wcześniej, że określenie zakresu ewidencji zależy od specyfiki działalności firmy. W razie wątpliwości warto więc wystąpić o interpretację – radzi.

Opinia dla „Rz"

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grant Thornton, członek rady podatkowej PKPP Lewiatan

Stanowisko organów podatkowych należy przyjąć z aprobatą. Rozwiewa ono wątpliwości podatników, jak powinna wyglądać od 1 stycznia ewidencja VAT, w tym dla celów JPK. Na szczęście organy podatkowe, m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, stoją na stanowisku, że nie jest wymagane podawanie wszystkich pozycji z faktur. Taki obowiązek mógłby zostać uznany za nadmiernie uciążliwy i jako taki niezgodny z zasadami VAT w UE. Warto natomiast podkreślić, że jeśli podatnik nie ewidencjonował dotychczas nr NIP kontrahenta, to niewątpliwie od 1 stycznia musi rozbudować ewidencję VAT o te dane. Poza tym należy wykazywać dane, które są niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA