Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.12.2020 13:46 Publikacja: 22.12.2020 12:17
Foto: Adobe Stock
Na początku grudnia Europejski Urząd Nadzoru Bankowego postanowił reaktywować wytyczne dotyczące moratoriów na spłaty kredytów, stosowanych w obliczu kryzysu spowodowanego przez COVID-19. Poprzednie wakacje kredytowe obowiązywały do 30 września, ale druga skala pandemii zaskoczyła nadzorców.
Nie jest to automatyczne, niezbędne było podjęcie decyzji na poziomie banków i 17 grudnia polski sektor podjął decyzję o wznowieniu moratorium. Jednak nowe, bankowe pozaustawowe moratoria kredytowe oferowane będą wyłącznie przedsiębiorcom, nie będą dostępne dla klientów indywidualnych (ci mają do dyspozycji ustawowe wakacje kredytowe, ale tu warunkiem jest utrata pracy lub głównego źródła dochodu). Odroczenie spłat kredytu wynosić będzie maksymalnie 3 miesiące dla klientów, którzy skorzystali już z pierwotnego moratorium pozaustawowego (niezależnie od dotychczasowego okresu odroczenia udzielonego w ramach tego moratorium), lub maksymalnie 6 miesięcy dla klientów, którzy nie skorzystali dotychczas z pierwotnego moratorium pozaustawowego. Wnioski można składać do 31 marca 2021 r., moratorium ma obowiązywać od 18 stycznia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko...
XIX Forum Funduszy pokazało, że nie brakuje chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy. Teraz potrzeb...
Władimir Putin pogodził się z utratą zamrożonych aktywów. Wcześniej chciał za nie kupować boeingi i odbudować ok...
Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że nie wyznaczy na stanowisko szefa Rezerwy Federalnej nikogo, kto...
Rolą branży powinno być inspirowanie klientów, by przesuwali się z bezpiecznej strefy oszczędzania w stronę inwe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas