fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Tanieją wakacje na Wyspach. Rosnące szanse Johnsona osłabiły funta

Bloomberg
Rosnące szanse Borisa Johnsona na objęcie fotela premiera Wielkiej Brytanii oznaczają wzrost ryzyka twardego brexitu.

Za funta płacono w środę nawet poniżej 1,40 dol. Kurs stał się więc najsłabszy od kwietnia 2017 r. Od początku roku funt osłabł wobec dolara o 2,7 proc. a od majowego szczytu o blisko 5 proc. Brytyjska waluta słabnie również w stosunku do złotego. W środę po południu za funta płacono 4,71 zł. Kurs wrócił więc na poziom z sierpnia 2018 r. i niewiele go dzieli od ówczesnego dołka. Trochę jeszcze brakuje do dołka z 2017 r., gdy kurs dochodził do 4,6 zł. Osłabienie brytyjskiej waluty może odzwierciedlać rosnące ryzyko, że 31 października dojdzie do bezumownego brexitu.

Wewnątrz rządzącej brytyjskiej Partii Konserwatywnej trwa wyścig o przywództwo. Faworytem jest Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych, który nie wyklucza scenariusza twardego brexitu. Zarówno on jak i jego rywal Jeremy Hunt zapowiedzieli podczas środowej debaty, że odrzucą tzw. irlandzki bezpiecznik (rozwiązanie przewidujące, że Irlandia Północna pozostanie pod pewnymi względami częścią unijnego rynku).

Irlandzki bezpiecznik był jednym z kluczowych elementów umowy o warunkach wyjścia z UE, wynegocjowanej przez rząd Theresy May. Johnson zapowiada również, że może zawiesić sesję parlamentu w okresie bezpośrednio przed datą brexitu.

– To zostawia tylko dwie opcje: bezumowny brexit lub żadnego brexitu. Ponieważ zarówno Johnson jak i Hunt dali do zrozumienia, że chcą brexitu, to szanse na wyjście z UE bez umowy rosną – twierdzi Thu Lan Nguyen, strateg Commerzbanku.

– Kurs funta może osłabnąć do poziomu 1–1,10 dol. w scenariuszu przewidującym bezumowny brexit – prognozuje Hans Redeker, strateg Morgan Stanley. Jego zdaniem, jeśli nowy brytyjski premier przyjmie umiarkowaną pozycję negocjacyjną, kurs powinien być bliski 1,20 dol. za funta lub nieco wyższy. – Jeśli jednak nowy brytyjski premier zdoła zawrzeć umowę z UE i przepchnąć ją w parlamencie, funt powinien się umocnić wobec dolara – dodaje Redeker.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA