Prezydent Donald Trump nałożył w 2018 r. karne stawki 20 proc. na stal o 10 proc. na aluminium importowane z Unii Europejskiej. W październiku Stany i Unia doszły do porozumienia, zamieniono karne cło na limity ilościowe, natomiast w dalszym ciągu stawki te dotyczą Wielkiej Brytanii, która nie jest już w Unii.

„Financial Times” stwierdził, że dwustronne rozmowy na temat nowej umowy o handlu utknęły z powodu zaniepokojenia w Kongresie brytyjskimi groźbami zawieszenia części porozumienia o wyjściu z Unii dotyczącej statusu Irlandii Płn. Przedstawiciel administracji, który nie chciał ujawniania się, zaprzeczył temu, stwierdził, że te kwestie nie są powiązane ze sobą, ale nie podał żadnych szczegółów — pisze Reuter.

Przedstawiciele administracji USA mówią, że trwają negocjacje w sprawie ceł. Również wyrazili duże zaniepokojenie rozdźwiękami między Londynem i Brukselą dotyczącymi wdrożenia traktatu o rozstaniu, co mogłoby podważyć porozumienie pokojowe w Irlandii Płn. Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów powiedziała we wrześniu, że nie może dojść do umowy o handlu z Waszyngtonem, jeśli irlandzkie porozumienie zostanie zakwestionowane.