Student z łatwością zapozna się ze wszystkimi statutami, regulaminami studiów i studiów doktoranckich oraz uchwałami rekrutacyjnymi obowiązującymi w danej szkole wyższej. Znajdzie je na stronach internetowych uczelni, na których będą obowiązkowo zamieszczane w terminie do 14 dni od ich uchwalenia. Jednocześnie uczelnie nie będą już musiały przesyłać tych dokumentów ministrowi. Takie zmiany przewiduje wchodząca w życie na początku października nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zrezygnowano też z konieczności przekazywania przez uczelnie planów rzeczowo-finansowych do Ministerstwa Finansów. W przyszłości głównym źródłem informacji o uczelniach i ich działalności ma być System POL-on.

Zniesiono obowiązek informowania ministra o dodatkowym miejscu pracy nauczyciela akademickiego. Wśród zmian związanych z zatrudnieniem znalazło się także zmniejszenie częstotliwości ocen okresowych, m.in. nauczycieli akademickich i pracowników naukowych PAN. Takie oceny będzie można przeprowadzać nawet co cztery lata, ale też częściej – na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, w której jest on zatrudniony. Do tej pory oceny były obowiązkowo przeprowadzane co dwa lata.

Będą również ułatwienia w naborach. Awans nauczyciela akademickiego na wyższe stanowisko nastąpi bez postępowania konkursowego. Konkursy przestaną też być potrzebne do zatrudnienia na podstawie mianowania na czas określony, jeżeli poprzednie zatrudnienie nauczyciela trwało nie krócej niż trzy lata.

podstawa prawna: ustawa z 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym DzU z 2016 r., poz. 1311