Twórcy pracowniczych planów kapitałowych zdecydowali się na zastosowanie automatycznego zapisu pracowników do tego programu. Mimo to twierdzą, że program jest dobrowolny, bowiem każdy zapisany do niego pracownik może się z niego wypisać. - Inny jest sposób decyzji: rezygnujemy, a nie podejmujemy decyzji o przystąpieniu – tłumaczył w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie PPK.

- Skorzystaliśmy z rekomendacji noblisty Richarda Thalera, ekonomisty, który mówi, że budując takie programy oszczędnościowe, emerytalne, warto dać silniejszy bodziec do tego, by ludzie podejmowali decyzję pozytywną. Wielka Brytania wdrożyła w ostatnich latach, z dobrym skutkiem, bardzo podobny program i oparła go właśnie na automatycznym zapisie. W programie uczestniczy w tej chwili 80 proc. pracujących Brytyjczyków. Korzystamy więc z czegoś co już się sprawdziło – dodał szef PFR.

Do programu zostanie automatycznie zapisana każdy uprawniony do tego pracownik, który ukończył 18 rok życia. Dotyczy to jednak osób, które nie ukończyła 55 roku życia. Osoby, które ukończyły 55 rok życia także mogą uczestniczyć w PPK, ale muszą samodzielnie złożyć wniosek w tej sprawie. - Ustawa nie określa w jakiej formie powinien zostać złożony wniosek o przystąpienie do PPK, składany przez osoby, które ukończyły 55 lat. Oznacza to, że oświadczenie woli w tym zakresie może zostać złożone w każdy dowolnie wybrany przez osobę zatrudnioną sposób – czytamy na prowadzonym przez PFR portalu mojePPK.pl.

Pracownik może więc na przykład złożyć pisemny wniosek o uczestnictwo w PPK na ręce swojego pracodawcy. Właśnie to rozwiązanie będzie najczęściej stosowane.

Jest jednak także grupa pracowników, którzy w PPK nie mogą uczestniczyć – nie zostaną do niego zapisani automatycznie i nie mogą złożyć wniosku o przyjęcie do programu. To osoby, które ukończyły 70 rok życia. Jednak członkowie PPK, którzy ukończą 70 rok życia w trakcie oszczędzania, nie stracą prawa do dalszego oszczędzania w tym programie. Inaczej mówiąc ukończenie tego wieku nie oznacza konieczności wypisania takiej osoby z PPK.