fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Kradzież tożsamości - nowe przepisy pomogą łatwiej zwalczać oszustwa na cudzy dowód

W celu wyłudzenia danych cyberprzestępcy często stosują phishing. Polega to na podszywaniu się pod osobę lub instytucję
AdobeStock
Do końca wakacji mają być gotowe przepisy, dzięki którym łatwiej będzie walczyć z kradzieżami tożsamości.

W resorcie cyfryzacji powstała grupa robocza ekspertów wielu instytucji. Do końca wakacji ma przedstawić swoje propozycje przepisów pozwalających łatwiej walczyć z kradzieżami tożsamości, np. do wyłudzania tzw. chwilówek.

Ofiarą tych wyłudzeń często padają osoby starsze, które dopiero na etapie egzekucji komorniczej dowiadują się, że ktoś wziął pożyczkę na ich dowód. To zjawisko tzw. kradzieży tożsamości.

Czytaj też: Trudniej będzie wyłudzić pożyczkę na lewy dowód osobisty

W skład specjalnego zespołu, który ma opracować nowe przepisy, weszli też przedstawiciele: ministra spraw wewnętrznych i administracji, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji.

– Chcemy się zastanowić, dlaczego przepisy prawne, które uznają to działanie za oszustwo, nie wystarczają – informuje Maciej Kawecki.

12 lipca weszły w życie przepisy noweli ustawy o dokumentach publicznych, według której nielegalne replikowanie dokumentów tożsamości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa zakłada też utworzenie rejestru dokumentów publicznych, w którym będą przechowywane wszystkie dane na ich temat: m.in. wzory, nazwy zabezpieczeń przed fałszerstwem czy informacje o wytwórcy. Przy MSWiA powstanie także komisja do spraw dokumentów publicznych, która m.in. weźmie udział w opracowywaniu nowych wzorów dokumentów.

Ustawa wprowadza trzy kategorie dokumentów publicznych. Do pierwszej zaliczono dokumenty najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa – dowód osobisty, paszport, dokumenty wydawane przez urzędy stanu cywilnego itd.

W drugiej znalazły się dokumenty ważne ze względu na bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, m.in. dotyczące broni, międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, potwierdzające wykształcenie wyższe i specjalistyczne oraz świadectwa dojrzałości.

Trzecia to dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do różnych ulg.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA