Kradzież tożsamości - nowe przepisy pomogą łatwiej zwalczać oszustwa na cudzy dowód

Do końca wakacji mają być gotowe przepisy, dzięki którym łatwiej będzie walczyć z kradzieżami tożsamości.

Aktualizacja: 14.07.2019 17:01 Publikacja: 14.07.2019 15:17

W celu wyłudzenia danych cyberprzestępcy często stosują phishing. Polega to na podszywaniu się pod o

W celu wyłudzenia danych cyberprzestępcy często stosują phishing. Polega to na podszywaniu się pod osobę lub instytucję

Foto: AdobeStock

W resorcie cyfryzacji powstała grupa robocza ekspertów wielu instytucji. Do końca wakacji ma przedstawić swoje propozycje przepisów pozwalających łatwiej walczyć z kradzieżami tożsamości, np. do wyłudzania tzw. chwilówek.

Ofiarą tych wyłudzeń często padają osoby starsze, które dopiero na etapie egzekucji komorniczej dowiadują się, że ktoś wziął pożyczkę na ich dowód. To zjawisko tzw. kradzieży tożsamości.

Czytaj też: Trudniej będzie wyłudzić pożyczkę na lewy dowód osobisty

W skład specjalnego zespołu, który ma opracować nowe przepisy, weszli też przedstawiciele: ministra spraw wewnętrznych i administracji, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji.

– Chcemy się zastanowić, dlaczego przepisy prawne, które uznają to działanie za oszustwo, nie wystarczają – informuje Maciej Kawecki.

12 lipca weszły w życie przepisy noweli ustawy o dokumentach publicznych, według której nielegalne replikowanie dokumentów tożsamości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa zakłada też utworzenie rejestru dokumentów publicznych, w którym będą przechowywane wszystkie dane na ich temat: m.in. wzory, nazwy zabezpieczeń przed fałszerstwem czy informacje o wytwórcy. Przy MSWiA powstanie także komisja do spraw dokumentów publicznych, która m.in. weźmie udział w opracowywaniu nowych wzorów dokumentów.

Ustawa wprowadza trzy kategorie dokumentów publicznych. Do pierwszej zaliczono dokumenty najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa – dowód osobisty, paszport, dokumenty wydawane przez urzędy stanu cywilnego itd.

W drugiej znalazły się dokumenty ważne ze względu na bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, m.in. dotyczące broni, międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, potwierdzające wykształcenie wyższe i specjalistyczne oraz świadectwa dojrzałości.

Trzecia to dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do różnych ulg.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne