fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wielka Brytania: PKB będzie rosło wolniej

Wydatki konsumpcyjne ratuja brytyjskie PKB
Bloomberg
Brytyjskie PKB nie będzie w przyszłym roku rosnąć tak jak dotychczas - ostrzega Brytyjska Izba Gospodarcza (British Chambers of Commerce - BCC).

Rok 2016 dla brytyjskiego PKB okazał się nadzwyczaj dobry. Mimo szoku po referendum w sprawie Brexitu brytyjska gospodarka mocno urosła  i według prognoz ten rok zakończy ze wzrostem PKB na poziomie 2,1 proc. Prognozy zapowiadały 1,8 proc.

Za ten wzrost odpowiada - zdaniem analityków - wzrost wydatków konsumpcyjnych. Na zakupy ruszyli nie tylko Brytyjczycy, ale także obcokrajowcy, których do zakupów zachęcił tani funt. Po referendum funt stracił ok 15 proc. wartości w stosunku do dolara i 10 proc. w stosunku do euro.

Brytyjskie firmy postanowiły nie przejąc się wynikami referendum i ewentualnym wyjściem tego kraju z Unii Europejskiej i nie zmieniły zasad działalności biznesowej. To według analityków wsparło wzrost.

Ponad to Brytyjczycy ruszyli na zakupy w obawie o wzrost inflacji. Według ekonomistów Brexit spowoduje, iż wrośnie ona do 3 proc.

Według prognoz analityków w 2017 roku brytyjskie PKB wzrośnie o 1,1 proc, a w 2018 roku o 1,4 proc. - informuje BBC. To najsłabszy wzrost od kryzysu finansowego w 2008 roku.

Brytyjskie PKB rosło mocniej niż oczekiwano

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w trzecim kwartale tego roku o 0,5 proc. kdk - podano w II wyliczeniu urzędu statystycznego. Wstępnie szacowano, że PKB w trzecim kw. wzrósł o 0,5 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,7 proc. W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,3 proc. w trzecim kw. - podali statystycy w danych. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 2,3 proc. po wzroście w drugim kw. o 2,1 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA