PGNiG zwiększa wydobycie w Pakistanie

Dzienna produkcja z pakistańskich złóż, na których operuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, osiągnęła już blisko 1 mln m sześc. Jeszcze we wrześniu spółka planuje wykonać kolejny odwiert na złożu Rehman.

Aktualizacja: 26.09.2018 22:12 Publikacja: 26.09.2018 21:42

W Pakistanie PGNiG wydobywa obecnie tzw. tight gas z dwóch złóż – Rehman i Rizq

W Pakistanie PGNiG wydobywa obecnie tzw. tight gas z dwóch złóż – Rehman i Rizq

Foto: materiały prasowe

materiał powstał przy współpracy z PGNiG

PGNiG zamierza systematycznie zwiększać wydobycie gazu ziemnego w Pakistanie i umacniać swoją pozycję na tamtejszym rynku. – W Pakistanie eksploatujemy dwa złoża – Rehman i Rizq, ale widzimy realne szanse wykorzystania kolejnych projektów na koncesji Kirthar. Stopniowo rozbudowujemy także możliwości miejscowej infrastruktury kopalnianej – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

PGNiG posiada w koncesji Kirthar 70 proc. udziałów i jest jej operatorem. Pozostałe udziały należą do Pakistan Petroleum Limited, jednej z największych lokalnych firm naftowych. Obecnie wydobycie na złożu Rehman prowadzone jest z pięciu odwiertów. Z kolei na na złożu Rizq – z dwóch następnych. Już teraz z obu złóż wydobywa się dziennie blisko 1 mln m sześc. gazu, z czego na PGNiG przypada około 670 tys. m sześc. W przeliczeniu na gaz wysokometanowy dobowa produkcja wynosi 834,8 tys. m sześc., a udział PGNiG – 584,4 tys. m sześc. Wkrótce polska firma może jeszcze bardziej zwiększyć produkcję. Jeszcze we wrześniu na złożu Rehman planowane jest rozpoczęcie wiercenia kolejnego odwiertu eksploatacyjnego o nazwie Rehman-5. Ponadto na obszarze koncesji Kirthar zaplanowano prace sejsmiczne 2D i 3D w celu wytypowania kolejnych złóż do eksploatacji.

Rozwojowy rynek

PGNiG traktuje Pakistan jako kraj perspektywiczny pod względem rozwijania działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Świadczy o tym m.in. podpisane w marcu porozumienie z Mari Petroleum Company Limited, jedną z największych firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu w Pakistanie. Obie spółki mają w przyszłości współpracować przy projektach poszukiwawczo-wydobywczych. Udział Mari w lokalnym rynku gazu ziemnego wynosi 17 proc. Podmiot ten zarządza też największym złożem gazowym w kraju, zlokalizowanym w południowo-wschodniej części Pakistanu w prowincji Sindh. W tej samej prowincji znajduje się należąca do PGNiG koncesja Kirthar.

Wyższe wydobycie i ceny

W ubiegłym roku PGNiG pozyskało z pakistańskich złóż 150 mln m sześc. błękitnego paliwa (po przeliczeniu pozyskanego surowca na gaz wysokometanowy i  uwzględnieniu posiadanych udziałów w koncesji). To duża ilość, zważywszy że w 2016 r. wydobycie sięgnęło 59 mln m sześc., a w 2015 – 52 mln m sześc. Zasoby w złożu Rehman przypadające na PGNiG wynoszą 6,96 mld m sześc. gazu zaazotowanego, a w złożu Rizq – 2,44 mld m sześc. gazu zaazotowanego.

PGNiG sprzedaje gaz wydobywany w Pakistanie na rynku lokalnym. Surowiec pozyskiwany ze złóż niekonwencjonalnych na tamtejszym rynku jest dodatkowo premiowany poprzez system taryf. Na koncesji Kirthar wydobywa się tzw. tight gas, dla którego w Pakistanie określono wyższą taryfę niż dla surowca pozyskiwanego ze złóż konwencjonalnych.

Duże zapotrzebowanie

PGNiG w Pakistanie prowadzi prace od ponad 20 lat poprzez swój oddział operatorski. Od 2015 roku na złożu Rehman działa kopalnia gazu, pierwsza taka instalacja uruchomiona przez PGNiG poza Polską. Dzięki niej możliwa jest eksploatacja złóż Rehman i Rizq. Oddział spółki w Pakistanie zatrudnia około 70 osób, z czego zdecydowaną większość stanowią miejscowi specjaliści. Firma współpracuje z podwykonawcami z Polski i Pakistanu.

– Poprzez aktywne członkostwo w PEPPCA, organizacji zrzeszającej firmy poszukiwawczo-wydobywcze, PGNiG bierze udział w kształtowaniu prawa naftowego w Pakistanie – mówi Andrzej Kaczorowski, dyrektor Oddziału Operatorskiego PGNiG SA w Pakistanie. – O skuteczności naszych działań świadczy m.in. wprowadzenie z inspiracji spółki tzw. Tight Gas Policy. Regulacja umożliwiła osiągnięcie 40-proc. podwyżki cen gazu pochodzącego ze złóż niekonwencjonalnych – dodaje. W Pakistanie działają też firmy zależne od PGNiG. Exalo Drilling świadczy tam usługi wiertnicze.

Rozwojowi polskich firm sprzyja rosnący popyt na energię w Azji. W ubiegłym roku zużycie gazu ziemnego w Pakistanie wyniosło ok. 40 mld m sześc., wydobycie 34,7 mld m sześc., a jego zasoby określa się na 0,4 bln m sześc. Dla porównania w Polsce PGNiG dostarczyło w 2017 roku do klientów 17,5 mld m sześc. gazu, wydobyło 3,8 mld m sześc, a stan udokumentowanych przez PGNiG zasobów wydobywalnych gazu ziemnego w Polsce wyniósł 82,3 mld m sześc. W  około 200-milionowym Pakistanie gaz stanowi niemal połowę zużywanych nośników energii. To powoduje, że zaspokojenie zapotrzebowania na ten surowiec jest bardzo ważne. Dodatkowo, mimo licznych złóż i dużych zasobów, w kraju występują niedobory surowca, głównie dlatego, że firmy wydobywcze skupiają się na rejonach o dostępnej infrastrukturze.

materiał powstał przy współpracy z PGNiG

PGNiG zamierza systematycznie zwiększać wydobycie gazu ziemnego w Pakistanie i umacniać swoją pozycję na tamtejszym rynku. – W Pakistanie eksploatujemy dwa złoża – Rehman i Rizq, ale widzimy realne szanse wykorzystania kolejnych projektów na koncesji Kirthar. Stopniowo rozbudowujemy także możliwości miejscowej infrastruktury kopalnianej – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Koniec niemieckiego raju? Hiszpańskie wyspy mówią dość pijackim imprezom
Biznes
Biały Dom przyśpiesza pomoc dla Ukrainy. Nadciągają Patrioty, Bradley’e i Javelin’y
Biznes
Start zapisów do Poland Business Run
Biznes
Cybernetyczna wojna nęka firmy i instytucje
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Biznes
Kierunek zielone miasta. Inwestorzy szansą dla metropolii