fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Przelewy po europejsku

123RF
Bruksela zamierza zainteresować się kosztami zagranicznych przelewów pieniężnych w Polsce i innych krajach spoza strefy euro.

— Brakuje przejrzystości w przelewach bankowych realizowanych między strefą euro i krajami spoza strefy euro, a także w obrębie krajów spoza strefy euro — powiedział w czwartek Jonathan Hill, unijny komisarz ds. usług finansowych i rynków kapitałowych.

Komisja Europejska ogłosiła konsultacje w sprawie wspólnego rynku finansów konsumenckich. Przez trzy miesiące będzie zbierać opinie biznesu, konsumentów i ekspertów po to, żeby w 2016 roku przedstawić konkretne propozycje legislacyjne. — To są prawdziwe konsultacje, nie mamy żadnych z góry przewidzianych odpowiedzi — mówił Hill.

Ale KE wskazała obszary finansów konsumenckich, gdzie występują znaczne różnice cen i chce sprawdzić dlaczego tak się dzieje i czy można to zmienić. Tam gdzie różnice są uzasadnione różnym kosztami pracy, siłą nabywczą, czy zmiennością kursu walutowego, rynki z pewnością pozostaną lokalne. Ale dla niektórych produktów ponadgraniczna konkurencja mogłaby być łatwiejsza i doprowadzić do spadku cen, na przykład dla wspomnianych przelewów, czy rachunków oszczędnościowych.

KE wskazuje także na znaczne różnic w kosztach polis samochodowych OC (od 66 euro na Węgrzech do 439 euro we Włoszech), czy różnych opłatach za używanie karty kredytowej (od zera w Wielkiej Brytanii do 114 euro na Słowacji).

Brak konkurencji międzynarodowe na rynku rachunków bankowych, kredytów, czy ubezpieczeń wynika z braku informacji dla klientów i możliwości dochodzenia swoich praw. A w przypadku biznesu przeszkodą jest niepewność prawna. Czy bank może np. udzielić kredytu hipotecznego w innych kraju, skoro nie ma jasności odnośnie do hipoteki? Zdaniem KE sprawa wymaga przeanalizowania, bo szczególnie teraz w dobie internetu kojarzenie klientów i banków ponad granicami jest niezwykle łatwe i zawarcie kontraktu nie wymaga już bezpośredniego spotkania w dwóch stron.

Anna Słojewska z Brukseli

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA