fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Małe wzięcie ustawowych wakacji kredytowych

Adobe Stock
Skala wykorzystania przez Polaków zawieszenia spłaty rat kredytów jest na razie niska, co sugeruje niezłą sytuację na rynku pracy.

Liczba i wartość kredytów obsługiwanych przez klientów indywidualnych, które zostały objęte ustawowymi wakacjami kredytowymi, wynoszą niespełna 3,07 tys. i 342 mln zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej udostępnionych „Rzeczpospolitej".

Nieco ponad miesiąc temu (stan z 24 sierpnia) umów objętych ustawowymi wakacjami było 1,85 tys. i kredyty te opiewały na 195 mln zł. Przyrost jest więc niewielki, szczególnie widać to po ostatnim tygodniu, gdy przybyło tylko 76 umów na 20 mln zł. Potwierdza to informacje płynące z banków, sugerujące zniko-me zainteresowanie ustawową możliwością zawieszenia płatności rat kapitałowych i odsetkowych na maksymalnie trzy miesiące. Rozwiązanie to dostępne jest od lipca i weszło w życie w ramach jednej z tarcz antykryzysowych.

Skorzystać z ustawowych wakacji mogą tylko ci, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku (oświadczenie o utracie pracy pod rygorem odpowiedzialności karnej).

Prawdopodobnie warunek utraty pracy jest głównym powodem niewielkiego wykorzystania ustawo-wych wakacji kredytowych. Sytuacja na rynku pracy wciąż jest relatywnie dobra, m.in. dzięki tarczom anty-kryzysowym. Inny powód to fakt, że sporym wzięciem cieszyły się wakacje dobrowolnie oferowane przez banki od końcówki marca (zawieszały spłaty rat odsetkowej lub kapitałowo-odsetkowej na okres od trzech do sześciu miesięcy). Banki objęły tymi wakacjami 927 tys. umów klientów indywidualnych o wartości aż 80 mld zł. Kończy się okres moratoriów i teraz tylko 301 tys. umów klientów indywidualnych na kredyty warte 23 mld zł objętych jest bankowymi wakacjami kredytowymi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA