Życie Marka Falenty było poważnie zagrożone

Funkcjonariusze zaoferowali Markowi Falencie ochronę, ale biznesmen odmówił - podaje Onet. Ze wsparcia policji skorzystali jednak kelnerzy Łukasz N. i Konrad Lasota.

Aktualizacja: 18.10.2018 12:13 Publikacja: 18.10.2018 12:05

Marek Falenta

Marek Falenta

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jak informuje Onet, z ustaleń policjantów z CBŚP wynika, że tuż po wybuchu afery taśmowej życie Marka Falenty było poważnie zagrożone. Choć zaoferowano mu ochronę, biznesmen odmówił. Ze wsparcia policji skorzystali jednak kelnerzy Łukasz N. i Konrad Lasota.

„Jeśli chodzi o Marka Falentę, to (..) otrzymaliśmy informację na temat realnego zagrożenia jego życia i zdrowia” - zeznał przed sądem naczelnik Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP.

 

Gdy 14 czerwca 2014 roku doszło do publikacji taśm w tygodniku „Wprost”, naczelnik od swoich przełożonych otrzymał polecenie, aby spotkać się z osobami, które organizowały w restauracji „Sowa i Przyjaciele” proceder podsłuchiwania polityków i biznesmenów: Markiem Falentą, Łukaszem N. i Konradem Lasotą. Służby brały wówczas pod uwagę, że życie tych trzech osób może być zagrożone. Policja już na pierwszym etapie śledztwa chciała zaproponować wszystkim udział w programie ochrony świadków.

Czytaj także: Afera taśmowa. Morawiecki nie chciał sponsorować Kubicy

Relacja naczelnika z Wydziału ds. Terroru wskazuje na to, że informacje o możliwym zamachu na życie Falenty brzmiały bardzo poważnie. „Zgodnie z procedurą udaliśmy się na ulicę [tu pada nazwa], gdzie szukaliśmy Marka Falenty, by z nim porozmawiać. Zostawiłem numer służbowy do siebie w sekretariacie i po około godzinie zadzwonił Falenta” - powiedział.

Na początku biznesmen nie mógł rozmawiać, ale po 20 minutach oddzwonił i zaproponował naczelnikowi spotkanie w jednym z parków w Warszawie. „Odpowiedziałem, że nie mam parcia na szkło i wolałbym spotkać się z nim w dyskretnym miejscu” - zaznaczył policjant. Mężczyźni ostatecznie spotkali się w kancelarii, która reprezentowała biznesmena. Marek Falenta wysłuchał informacji o możliwym zagrożeniu jego życia i skonsultował decyzję ze swoimi obrońcami. Nie zgodził się jednak na objęcie go ochroną.

Naczelnik z CBŚP nie ujawnił, kto i w jaki sposób mógł zagrażać Falencie, gdyż, jak wyjaśnił, szczegóły zostały objęte tajemnicą służbową.

Zanim w towarzystwie swoich podwładnych odwiedził Falentę, był już po spotkaniach z kelnerami Łukaszem N. i Konradem Lasotą.
Zapytałem Łukasza N., czy w związku z doniesieniami medialnymi nie chciałby pogadać. Powiedziałem, że jesteśmy komórką policji, która m.in. zajmuje się fizyczną ochroną - powiedział przed sądem naczelnik. - N. sprawiał wrażenie wystraszonego, policjantów nie wpuścił nawet do mieszkania. Obawiał się, że w rzeczywistości to ktoś obcy podaje się za funkcjonariuszy. Zapewnił jednak, że odezwie się, gdy przemyśli sprawę.Twierdził, że ma odczucie, że wiele osób za nim jeździ i są różne sytuacje, które mogą zagrażać jego życiu, np. w komunikacji - dodał przed sądem inny policjant. - Podał, że dzień wcześniej miała miejsce taka sytuacja, że ktoś zajechał mu drogę, doprowadzając do kolizji. Te wszystkie sytuacje miały mieć związek z publikacjami w mediach dotyczącymi afery taśmowej - zaznaczył.

Jak podaje Onet, Łukasz N. po czterdziestu minutach sam zgłosił się na policję. - Pierwsza rozmowa nie dotyczyła podsłuchów czy tego typu rzeczy. Skupiliśmy się na wykonywaniu zleconego nam zadania, czyli ustaleniu, czy ten człowiek nie podlega jakiemuś zagrożeniu. (...) Łukasz N. stwierdził, że czuje się obserwowany i zastraszany. Nie potrafił jednak sprecyzować, kto de facto miałby mu zagrażać. Mówił o ochroniarzach z miasta oraz ludziach, których nagrywał - zeznał jeden z policjantów. Policjanci poinformowali go wówczas, że ma możliwość zostanie objętym programem ochrony. Tłumaczyli również szczegóły, który dotyczyły instytucji świadka koronnego oraz tzw. małego świadka koronnego (przepisu, który pozwala na ubieganie się o złagodzenie kary pod warunkiem pełnej współpracy i przyznania się do winy.).

Łukasz N. chciał spotkać się także dzień później. Policjanci twierdzą, że mężczyzna był roztrzęsiony. - Powiedział, że chce przyznać się do wszystkiego, ponieważ nagrywał nie tylko to, co było publikowane w mediach i jest to tzw. bomba” - powiedział naczelnik Wydziału ds. Terroru. Łukasz N. miał także powiedzieć, że ”bardzo boi się o swoje życie”. - Od kilku dni jeżdżą za mną jacyś ludzie i jestem śledzony. Spotykali się u mnie w restauracji „Sowa i Przyjaciele” ludzie wielkiego biznesu, dla których jestem osobą bardzo niewygodną i może zależeć im, żeby się mnie pozbyć, nawet zabijając mnie. Publikacja nagrań również niesie zagrożenie dla mojego życia lub zdrowia. Ktoś może chcieć się zemścić” - mówił. 
Z jego zeznań wynika, że bał się zemsty między innymi ze strony Marka Falenty. - Mam na myśli ludzi z dużego biznesu, w tym pana Falentę. Boję się o własne życie, o odwet z ich strony - mówił.
Na policji w międzyczasie stawił się również drugi kelner, Konrad Lasota. O tym, że może spotkać się z funkcjonariuszami poinformował go telefonicznie Łukasz N. Lasota również przyznał się do winy i chciał współpracować. Jak powiedział, „nagrał wszystkie rozmowy Jana Kulczyka” i obawia się zemsty. Do policjantów po kilku godzinach dołączyli prokuratorzy. - W tym czasie ja zorganizowałem komórkę zajmującą się ochroną, by po tych przesłuchaniach zostali objęci ochroną - mówił naczelnik.

Obawy Łukasza N. o to, że jego życie może być zagrożone, potwierdzały ustalenia funkcjonariuszy. - Na odprawie przełożony powiedział, że są informacje, które mogą świadczyć o tym, że istnieje realne zagrożenie dla życia Łukasza N. i trzeba to zweryfikować” - powiedział policjant, który towarzyszył naczelnikowi w działaniach.

W przeciwieństwie do Falenty, kelnerzy przystali na propozycje policji i zostali objęci ochroną przez Zarząd Ochrony Świadka Koronnego. - Obaj zostali objęci programem ochrony, dobrowolnym, z którego w każdym momencie można zrezygnować - wyjaśnił naczelnik.

Przed sądem policjanci byli pytani o to, czy pełna ochrona życia i zdrowia kelnerów oraz Marka Falenty były konieczne. - Niewątpliwie, jeśli osoba sama w czasie przesłuchania mówi o zagrożeniu, że czuje się zaszczuta, że jest obserwowana i jest zainteresowana ochroną policji, to nie ma powodu tej osobie nie wierzyć. (...) Lepiej jest ochronić pięć osób za dużo, niż dopuścić do zabójstwa jednej z powodu lekceważenia” - powiedział ówczesny kierownik Sekcji Operacyjno-Rozpoznawczej, który brał udział w rozmowach z podejrzanymi.

Policjanci zeznali również, że po ujawnieniu afery taśmowej, Łukasz N. chciał popełnić samobójstwo. - Powiedział, że gdybyśmy przyszli do niego godzinę później, to by się powiesił, bo został z tym wszystkim sam - powiedział naczelnik. - Był sam i na tym polegał problem. Trwała nagonka medialna, która spowodowała u niego stres. Widać było po nim, że jest zestresowany (...), widać było, że się boi - dodał. 
Inni policjant powiedział natomiast, że Łukasz N. „twierdził, że uświadomił sobie, że sytuacja jest poważna i coś takiego przechodziło mu przez głowę”.

Działania policji, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Markowi Falencie, Łukaszowi N. i Konradowi Lasocie, odbywały się niezależnie od postępowania, które doprowadziło do przypisania im winy za organizację nielegalnego procederu podsłuchiwania polityków.

Łukasz N. skorzystał z art. 60 Kodeksu karnego (mały świadek koronny). W zamian za współpracę, sąd odstąpił od wymierzenia mu kary. Orzekł jedynie świadczenie pieniężne w wysokości 50 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak informuje Onet, z ustaleń policjantów z CBŚP wynika, że tuż po wybuchu afery taśmowej życie Marka Falenty było poważnie zagrożone. Choć zaoferowano mu ochronę, biznesmen odmówił. Ze wsparcia policji skorzystali jednak kelnerzy Łukasz N. i Konrad Lasota.

„Jeśli chodzi o Marka Falentę, to (..) otrzymaliśmy informację na temat realnego zagrożenia jego życia i zdrowia” - zeznał przed sądem naczelnik Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej