Ostatni moment na wniosek o zwrot składki zdrowotnej za 2023 rok

Wniosek o zwrot składki zdrowotnej za 2023 rok trzeba złożyć najpóźniej 3 czerwca. Lepiej to zrobić, zamiast czekać, aż ZUS sam ten zwrot rozliczy.

Aktualizacja: 03.06.2024 06:30 Publikacja: 31.05.2024 14:13

Ostatni moment na wniosek o zwrot składki zdrowotnej za 2023 rok

Foto: Adobe Stock

Wielu przedsiębiorców wykazało nadpłatę w rozliczeniu składki zdrowotnej za 2023 r. Żeby ją szybko odzyskać muszą złożyć wniosek o zwrot. Ostatni dzień na wysyłkę to 3 czerwca.

— Warto złożyć ten wniosek, tym bardziej że ZUS w tym roku szybko i bezproblemowo oddaje nadpłaty — mówi Aleksandra Kozak, współwłaścicielka biura rachunkowego Konto.

— Lepiej skorzystać z tej procedury, niż czekać, aż ZUS sam rozliczy kwotę zwrotu — potwierdza Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Czytaj więcej

Dostałeś z ZUS zwrot składki zdrowotnej? Oddaj ulgę w PIT

Wnioski o zwrot rocznej składki zdrowotnej. Gdzie je znajdziemy?

Przypomnijmy, że wnioski o zwrot (RZS-R) znajdują się na kontach przedsiębiorców na ZUS PUE. Można je znaleźć w części „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. – Przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają – mówi Piotr Juszczyk. Przypomina, że w zeszłym roku w wielu wnioskach były nieaktualne numery rachunków bankowych. To problem, bo nie da się ich edytować. – Jeśli przedsiębiorca znowu ma taką sytuację, powinien zaktualizować numer rachunku w ZUS PUE (wtedy jest szybciej) albo przez CEIDG (trwa to dłużej) – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Wniosek o zwrot rocznej składki zdrowotnej. ZUS zwróci składkę do 1 sierpnia 2024 r.

Po wysłaniu wniosku ZUS zwróci pieniądze najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r.

— Na razie przelewy idą ekspresowo, w zeszłym roku trzeba było czekać około miesiąca — mówi Aleksandra Kozak.

Co się stanie, jeśli nie złożymy wniosku? ZUS informuje, że rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca roku. Eksperci podkreślają, że to dla przedsiębiorcy gorsze rozwiązanie.

— Musi czekać, aż kwota zwrotu pojawi się na jego koncie w ZUS PUE (a to może potrwać). Wtedy dopiero może ją potrącić z bieżących składek albo złożyć wniosek o zwrot na druku RZS-P — tłumaczy Aleksandra Kozak.

— Na pewno lepiej zaakceptować do 3 czerwca wniosek sporządzony przez ZUS i dostać szybko pieniądze, niż czekać parę miesięcy na rozliczenie nadpłaty. To ważne zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy mają problemy z płynnością finansową — podkreśla Piotr Juszczyk. Dodaje, że według danych ZUS na 20 maja wystawionych zostało 832 581 wniosków o zwrot, a maksymalny wyniósł 689 tys. zł.

Czy urzędnicy oddadzą każdą kwotę z wniosku, nawet kilka groszy? „Zwrotowi podlega każda kwota, która wynika z rocznego rozliczenia” — czytamy w odpowiedzi ZUS na pytanie dotyczące nadpłaty w wysokości 0,04 zł.

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma jakieś zaległości? Wtedy kwota zwrotu będzie zaliczana na ich poczet — informuje ZUS.

Czytaj więcej

ZUS

Składka zdrowotna do zmiany. Najlepiej wrócić do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu

Niektórzy przedsiębiorcy muszą oddać ulgę w PIT

A jakie są podatkowe skutki zwrotu składki zdrowotnej? Niestety, część przedsiębiorców będzie musiała oddać ulgę, z której skorzystali w zeszłym roku. Zacznijmy od tych, którzy są na liniowym PIT. Mają oni dwa warianty ulgi.

Pierwszy — zaliczać składki do kosztów uzyskania przychodów. Drugi – odliczać od dochodu. Lepszy jest wariant pierwszy i większość z niego korzysta. Co mają zrobić, jeśli dostaną zwrot składki z ZUS? Fiskus nie ma wątpliwości, że trzeba pomniejszyć bieżące koszty. Jeśli przedsiębiorca to zrobi, będzie miał wyższy dochód. Zapłaci od niego wyższy podatek, a nawet składkę zdrowotną, gdyż na liniowym PIT to właśnie dochód jest podstawą wymiaru składki.

Ulgę muszą też oddać ryczałtowcy. Oni odliczają połowę składek zdrowotnych od przychodu. Jeśli dostaną zwrot, muszą przychód zwiększyć. Robią to w zeznaniu rocznym. Zapłacą więc wyższy podatek.

Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się u przedsiębiorców, którzy w 2023 r. byli na liniówce i zaliczali składki do kosztów, a w 2024 r. zmienili formę opodatkowania na ryczałt albo już nie prowadzą działalności. Jeśli dostali zwrot składki zdrowotnej, to zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, muszą zrobić korektę wsteczną. Czyli zmniejszyć koszty za zeszły rok i dopłacić PIT wraz z odsetkami za zwłokę.

Szerzej o podatkowych konsekwencjach zwrotu składek zdrowotnych oraz o tym, kto nie będzie musiał oddawać ulgi, pisaliśmy m.in. w „Rzeczpospolitej” z 22 maja.

Rozliczenia
Kompensata składki zdrowotnej nie wyklucza ulgi w PIT

Czy przedsiębiorca, który nie złoży wniosku o zwrot i w następnych miesiącach skompensuje nadpłacone składki z bieżącymi, będzie mógł skorzystać z podatkowej ulgi? Przepisy określające zasady odliczenia dla przedsiębiorców na liniowym PIT oraz ryczałcie mówią o składkach zapłaconych. Czy skompensowane to zapłacone? O wątpliwościach w tej sprawie pisaliśmy już przy okazji ubiegłorocznych rozliczeń (w „Rzeczpospolitej” z 27 września 2023 r.). Powoływaliśmy się na odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikało, że kompensata ze zwrotu jest traktowana na równi z zapłatą składek. Potwierdzali to także wypowiadający się w tekście eksperci. Wskazywali, że wprawdzie kompensata i zapłata to inne czynności, efekt jest jednak ten sam, dochodzi bowiem do uregulowania składek. Przedsiębiorca ma więc prawo do podatkowej ulgi. Musi oczywiście ją udokumentować. Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej w takiej sytuacji przedsiębiorcy potrzebne jest potwierdzenie z ZUS, że składki zostały skompensowane. 

Wielu przedsiębiorców wykazało nadpłatę w rozliczeniu składki zdrowotnej za 2023 r. Żeby ją szybko odzyskać muszą złożyć wniosek o zwrot. Ostatni dzień na wysyłkę to 3 czerwca.

— Warto złożyć ten wniosek, tym bardziej że ZUS w tym roku szybko i bezproblemowo oddaje nadpłaty — mówi Aleksandra Kozak, współwłaścicielka biura rachunkowego Konto.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?