Rewolucja w firmowej składce zdrowotnej. Będzie niższa i prostsza

Przedsiębiorcy na skali PIT będą płacić taką samą składkę zdrowotną przez cały rok. Większa może wyjść na ryczałcie oraz podatku liniowym. Kto skorzysta na zmianach w firmowej składce zdrowotne?

Aktualizacja: 22.03.2024 07:47 Publikacja: 21.03.2024 15:45

Minister finansów Andrzej Domański

Minister finansów Andrzej Domański

Foto: materiały prasowe

Chcemy uprościć i obniżyć składkę zdrowotną, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców. Na naszych zmianach skorzysta 93 proc. firm - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański na dzisiejszej konferencji prasowej.

Składka zdrowotna na skali PIT

Co konkretnie proponuje rząd? Przedsiębiorcy na skali będą płacić składkę zdrowotną w stałej kwocie. Będzie to 9 proc. liczone od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. – Obecnie byłoby to 286 zł zamiast 382 zł składki minimalnej – wyliczał Andrzej Domański. I podkreślał, że każdy przedsiębiorca zyska na tej zmianie przynajmniej 100 zł miesięcznie. Ważne jest też to, że składki nie trzeba będzie liczyć co miesiąc.

Składka zdrowotna na podatku liniowym

Zmiana czeka też przedsiębiorców na liniowym PIT. Podstawowa składka będzie taka sama, jak w firmach na skali (czyli 9 proc. liczone od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia). Ale po przekroczeniu określonego progu dochodu (dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia) danina wzrośnie. Właściciel firmy zapłaci 4,9 proc. od nadwyżki.

Na liniowym podatku będzie możliwość płacenia składki w uproszonej formie (1/12 liczona od dochodu z poprzedniego roku). Korekta nastąpi w rozliczeniu rocznym.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna dla firm będzie prostsza. Rząd ma dwie propozycje

Składka zdrowotna na ryczałcie

A ryczałtowcy? Składka będzie w stałej kwocie, tak jak u przedsiębiorców na skali i liniówce. Wzrośnie po przekroczeniu limitu przychodów (wyniesie czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia). Od nadwyżki przedsiębiorca zapłaci 3,5 proc. – Większość ryczałtowców zyska, oprócz najlepiej zarabiających – informował Andrzej Domański.

Minister finansów wskazywał też, że przedsiębiorcy nie będą płacić składki zdrowotnej przy sprzedaży środków trwałych.

- Większość przedsiębiorców zapłaci niższą składkę i bardzo dobrze. Prościej na pewno będą mieli rozliczający się według skali, bo nie muszą co miesiąc jej liczyć. U ryczałtowców i liniowców trochę liczenia jednak zostanie – komentuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt. Dodaje, że jeśli te zmiany wejdą w życie, część przedsiębiorców będzie musiała zastanowić się nad zmianą formy rozliczeń. 

Składki zdrowotne zgodnie z Polskim Ładem

Przypomnijmy, że obecnie przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności gospodarczej. Trzeba to robić co miesiąc. Na dodatek w wielu firmach dochód będący podstawą wymiaru składki różni się od dochodu podatkowego. Przedsiębiorcy muszą więc prowadzić dodatkową ewidencję. Wiele problemów jest też przy rocznym rozliczeniu składki, w którym wychodzą dopłaty albo zwroty.

U ryczałtowców składka zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). Wielu z nich po zakończeniu roku sporo dopłaca do ZUS.

Wszyscy przedsiębiorcy muszą co miesiąc składać deklaracje (przed Polskim Ładem najmniejsze biznesy były zwolnione z tego obowiązku). To duży problem, zwłaszcza dla tych, którzy sami prowadzą swoją księgowość.

Uproszczenie zasad rozliczania składki zdrowotnej to jedna ze sztandarowych zapowiedzi rządzącej koalicji. Taka obietnica znalazła się m.in. w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów.

Czytaj więcej

Gruntowna reforma składki zdrowotnej na 100 dni rządu Tuska

Chcemy uprościć i obniżyć składkę zdrowotną, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców. Na naszych zmianach skorzysta 93 proc. firm - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański na dzisiejszej konferencji prasowej.

Składka zdrowotna na skali PIT

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona