Posiłki z automatu dla pracowników ze składkami ZUS

Wartość kart przedpłaconych, które pracownicy mogą wykorzystywać w automatach vendingowych, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek.

Publikacja: 04.01.2024 08:46

Posiłki z automatu dla pracowników ze składkami ZUS

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zamierza wydawać pracownikom karty przedpłacone (na kwotę 450 zł miesięcznie). Będą mogli je wykorzystywać w automatach vendingowych. Są to maszyny sprzedażowe i wydające, które bez obsługi mogą zapewnić dostęp do napojów, przekąsek, a także innych produktów.

Firma miała wątpliwości, czy wspomniana kwota powinna być oskładkowana ze względu na to, że stanowi przychód ze stosunku pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że tak. W wydanej interpretacji przypomniał, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe faktycznie jest przychód. Jego definicja stosowana na potrzeby ubezpieczeń społecznych jest zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r., poz. 2647).

Nie od każdej kwoty jednak płatnik odprowadza należności do ZUS. Wyłączenia zawarte są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej ws. szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r., poz. 728). Jedno z nich wynika z § 2 ust. 1 pkt 11. Zgodnie z tym przepisem z podstawy wymiaru składek jest wyłączona suma finansowanych przez pracodawcę posiłków (bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu) oraz wartość bonów, talonów, kuponów i kart przedpłaconych uprawniających do nabycia wyłącznie posiłków w placówkach gastronomicznych lub handlowych – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 450 zł. Przypomnijmy, że kwota ta wzrosła od 1 września 2023 r. za sprawą nowelizacji rozporządzenia (DzU z 2023 r., poz. 1665). Wcześniej wynosiła 300 zł.

W opisywanej sprawie ZUS wskazał, że ze zwolnienia mogłyby korzystać tylko karty wykorzystywane w restauracjach, barach, punktach gastronomicznych lub handlowych czy stołówkach. Przepis nie mówi o automatach vendingowych. Nie można ich bowiem zaliczyć do powyższych placówek.

W efekcie wartość kart przedpłaconych w takiej sytuacji powinna być oskładkowana.

Decyzja ZUS: oddział w Gdańsku DI/100000/43/884/2023

Czytaj więcej

Nie tak łatwo uniknąć ZUS od posiłku
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek