Polski Ład całkowicie zmienia zasady rozliczania składki zdrowotnej przez prowadzących działalność gospodarczą.

– Część przedsiębiorców będzie je przez cały rok nadpłacać, kredytując Skarb Państwa – zapowiada Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Teraz przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w stałej wysokości. Większą jej część odliczają od podatku. Polski Ład likwiduje ulgę, inaczej będzie też ustalana wysokość składki. Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9 proc. dochodów z działalności. Dla korzystających z liniowego podatku składka wyniesie 4,9 proc. dochodu.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS: koniec z odliczeniem składki zdrowotnej

– Polski Ład wprowadza też składkę minimalną dla tych, którzy mają niski dochód albo stratę. Jest liczona od minimalnego wynagrodzenia i wyniesie w przyszłym roku 271 zł miesięcznie. Czyli w każdym miesiącu trzeba płacić składkę albo liczoną od dochodu, albo minimalną – tłumaczy Artur Kowalski. – Spowoduje to, że przedsiębiorcy, którym dochód się zmienia, chociażby w działalności sezonowej, ale nie tylko, będą składkę nadpłacać. Załóżmy, że właściciel firmy sportowej, który prowadzi kursy narciarskie, ma wysokie dochody do kwietnia. Płaci od nich 9-proc. składkę. Potem nie ma dochodu, ale i tak musi odprowadzać minimalną składkę. Na koniec roku wyjdzie mu z tego spora nadpłata – podkreśla ekspert.

Czy można ją odzyskać? Tak, ale trzeba działać szybko.

– Przedsiębiorca musi w tej sprawie złożyć elektroniczny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to czas tylko do końca maja – podkreśla Artur Kowalski.

Co się stanie, jeśli zrobi to później? Nowy przepis mówi, że wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Czytaj więcej

Kolejna zmiana w "Polskim Ładzie" PiS: składka zdrowotna z przesuniętym terminem
Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek na czas, ZUS powinien oddać nadpłatę do końca lipca. Ale najpierw sprawdzi, czy biznesmen nie ma zaległości. Jeśli ma, ZUS zaliczy nadpłatę na ich poczet.

O tym, że nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej utrudnią życie przedsiębiorcom, pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Rzeczpospolitej". Między innymi 28 września krytykowaliśmy obowiązek wysyłania co miesiąc deklaracji do ZUS. Może on sprawić kłopot zwłaszcza osobom samodzielnie prowadzącym swoją księgowość.

Podatkowo-składkowy pakiet Polskiego Ładu został 1 października uchwalony przez Sejm. Teraz zajmie się nim Senat.

Etap legislacyjny: prace w Senacie