Kolejna zmiana w Polskim Ładzie. Sejm wydłużył termin na rozliczenie składki zdrowotnej przez przedsiębiorców.

– Firmy będą miały więcej czasu na obliczenie jej wysokości na podstawie dochodu z działalności gospodarczej – mówi Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Przypomnijmy, że teraz przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w stałej wysokości. Jej większą część odliczają od PIT. W przyszłym roku ma się wszystko zmienić. Polski Ład likwiduje odliczenie, inaczej też będzie ustalana wysokość składki. Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9 proc. dochodów z biznesu. Dla tych, którzy korzystają z liniowego PIT, składka wyniesie 4,9 proc. dochodu.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS: koniec z odliczeniem składki zdrowotnej

Pierwsza wersja Polskiego Ładu stanowiła, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają na wyliczenie dochodu i zapłatę składki zdrowotnej tylko dziesięć dni. W „Rzeczpospolitej" z 3 sierpnia pisaliśmy, że to nierealne, choćby ze względu na zasady wystawiania faktur. Postulowaliśmy też przesunięcie tego terminu. Poskutkowało.

– Z najnowszej wersji Polskiego Ładu wynika, że w przyszłym roku składkę zdrowotną za dany miesiąc zapłacimy do 20. dnia następnego miesiąca, a będziemy ją liczyć od dochodu z poprzedniego. Przykładowo składkę za luty obliczamy od dochodu styczniowego, a odprowadzamy do 21 marca (bo 20 przypada w niedzielę) – tłumaczy Jacek Leśniewski. Dodaje, że w Polskim Ładzie wprowadzono pojęcie tzw. roku składkowego, który zaczyna się w lutym, a kończy w styczniu następnego roku.

Czytaj więcej

Przedsiębiorca co miesiąc wyśle deklarację do ZUS

Co w takim razie ze składką zdrowotną za styczeń 2022 r.? – Ustalamy ją na starych zasadach, czyli w zryczałtowanej wysokości. Termin mamy już według nowych przepisów, trzeba ją zapłacić do 20 lutego – wyjaśnia Leśniewski. Dodaje, że trochę inaczej będzie wyglądało rozliczenie u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtowo (ostatnio pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 4 października).

Podatkowo-składkowy pakiet Polskiego Ładu został 1 października uchwalony przez Sejm. Na finiszu sejmowych prac dorzucono do niego sporo istotnych zmian. Między innymi rozszerzono ulgę dla klasy średniej na przedsiębiorców opodatkowanych według skali, wprowadzono zwolnienie z PIT dla pracujących osób w wieku emerytalnym czy przedłużono o rok korzystne zasady rozliczania w kosztach wykorzystywanych w biznesie bądź wynajmowanych domów i mieszkań.

Etap legislacyjny: w Senacie

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS uchwalony. Posłowie złagodzili podwyżki podatków