Reklama

Pracownik Prokuratorii bez prawa do adwokackiej togi. TK zbada przepisy prawa o adwokaturze

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy legalne jest wykluczenie doktora nauk prawnych, asystenta w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z możliwości zostania adwokatem bez aplikacji i egzaminu. Do sprawy włączył się RPO.

Aktualizacja: 10.12.2019 10:18 Publikacja: 10.12.2019 07:17

Pracownik Prokuratorii bez prawa do adwokackiej togi. TK zbada przepisy prawa o adwokaturze

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Zgodnie z art. 66 ust. 5 prawa o adwokaturze wymogu odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego nie stosuje się do osób ze stopniem naukowym doktora nauk prawnych, które w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę adwokatów, łącznie przez co najmniej trzy lata, były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej lub w państwowych jednostkach organizacyjnych i wykonywały czynności wymagające wiedzy prawniczej bezpośrednio związane z tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego. Podobnie sprawa się ma z naukowcami, którzy wykonywali wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Prawo w Polsce
Koniec abonamentu RTV. Są założenia nowej ustawy medialnej
Materiał Promocyjny
UltraGrip Performance 3 wyznacza nowy standard w swojej klasie
Prawo karne
„Wielki Bu” chce azylu w Niemczech. Jego adwokat mówi o rozgrywkach politycznych
Dane osobowe
Chciał usunięcia danych z policyjnego rejestru, by dostać pracę. Wyrok NSA
Sądy i trybunały
Plan Waldemara Żurka. Czy do Krajowej Rady Sądownictwa trafią tzw. neosędziowie
Materiał Promocyjny
Raport o polskim rynku dostaw poza domem
Nieruchomości
Kiedy można domagać się drogi koniecznej? Ważny wyrok Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Reklama
Reklama