Przepis ten jest ze wszech miar słuszny. Naruszenie wskazanych wymogów stanowi poważne uchybienie i najczęściej będzie powodem odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokata lub radcy prawnego. To niedopatrzenie nie może być bowiem wynikiem odmiennej oceny prawnej, ponieważ wymogi określone w analizowanym przepisie są sprecyzowane jasno i przejrzyście, lecz stanowić będzie oczywiste przeoczenie ze strony profesjonalnego pełnomocnika. Błędy mogą przytrafić się każdemu, chodzi jednak o to, aby zmobilizować profesjonalnych pełnomocników do starannego i uważnego przygotowania skarg kasacyjnych.
Podobne rygory dotyczą skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Wprawdzie przepisy regulujące ten środek nie zawierają odpowiednika art. 3986 § 4 k.p.c., jednak przepis ten można odpowiednio zastosować w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, na podstawie art. 42412 k.p.c. Odrzucenie tej skargi następuje na mocy art. 4248 §1 k.p.c., gdy: 1) odrzucił ją sąd niższej instancji, 2) została wniesiona po terminie, 3) nie spełnia wymagań określonych w art. 4245 §1, to znaczy:
- nie podaje oznaczenia orzeczenia, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości czy w części,
- brakuje przytoczenia podstaw skargi wraz z ich uzasadnieniem,
- nie wskazuje przepisu prawa, z którym zaskarżone orzeczenie jest niezgodne,
- nie uprawdopodobnia wyrządzenia szkody spowodowanej przez wydanie orzeczenia, którego skarga dotyczy,