Na liście ogłoszonych wczoraj wytycznych ministra sprawiedliwości dla prokuratorów znalazło się 15 pozycji. Wszystkie dotyczą ofiar, a służyć mają lepszemu ich traktowaniu przez organy ścigania.

– To, co znalazło się w wytycznych, to dla nas nic nowego – mówią prokuratorzy. Większość przepisów rzeczywiście została zaczerpnięta z regulaminu funkcjonowania prokuratury i przepisów postępowania karnego.

Iwona Rolska ze Związku Zawodowego Prokuratorów twierdzi, że obowiązujące przepisy dotyczące ofiar i praw dla nich są naprawdę dobre i nie ma potrzeby ich ulepszać.

Na samym wstępie pism kierowanych do prokuratur w całym kraju minister Czuma przypomina, że podstawową zasadą, którą powinni kierować się prokuratorzy, jest konstytucyjna zasada ochrony godności człowieka.

Generalnie chodzi o to, żeby pokrzywdzonego traktować z szacunkiem i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa (wytyczne ukazały się wczoraj nieprzypadkowo – właśnie trwa tydzień ofiar przestępstw).

Po pierwsze należy udzielać mu wszelkich niezbędnych informacji. I to w taki sposób, by zrozumiał ich treść.

– Traktuję te wytyczne raczej jako przypomnienie – ocenia dla „Rz” po lekturze ministerialnego pisma prokurator Cezary Kiszka ze Stowarzyszenia Prokuratorów RP. Zwraca też uwagę, że aktualne dziś pouczenie przygotowane z myślą o pokrzywdzonych mieści się na kartce A4 i zawiera 31 jego praw i cztery obowiązki.

– Każda z ofiar od dawna dostaje takie pismo i wszelką pomoc w zrozumieniu tego, co pouczenie zawiera – zapewnia prokurator Kiszka.

Prokuratorzy – zdaniem ministra – powinni mieć u siebie listę instytucji działających na rzecz ofiar na terenie ich właściwości. Wszystko po to, by móc polecić je potrzebującym.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Wśród zaleceń znalazło się też takie, które przewiduje jednorazowe przesłuchanie pokrzywdzonego.

– To raczej nierealne – twierdzi prokurator Iwona Rolska. – Często przecież konieczne jest przeprowadzenie czynności okazania i rozpoznania, w których musi brać udział pokrzywdzony.

Kiszka dodaje też, że bardzo często przesłuchanie przez policję jest bardzo spłycone i konieczne się staje kolejne – dokonane przez prokuratora.

I następne ministerialne zalecenie – należy czuwać nad tym, aby zarówno w trakcie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego pokrzywdzony nie był narażany na udzielanie odpowiedzi na pytania niezwiązane z istotą sprawy, a naruszające jego godność, np. dotyczące szczegółów życia intymnego.

Od wczoraj prokuratorom przybył jeden obowiązek, a właściwie zalecenie: mają popularyzować ustawę, która obowiązuje cztery lata, a ofiary korzystają z niej marginalnie. Teraz prokuratorzy będą informować ofiary o możliwości dochodzenia państwowej kompensaty. Śledczy musi udostępnić pokrzywdzonemu wniosek o jej przyznanie, a nawet pomóc w jego wypełnieniu.

Minister Czuma zapowiada, że od 15 marca rozpoczną się kontrole przestrzegania ogłoszonych dziś wytycznych.

[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/02/24/minister-czuma-przygotowal-15-wytycznych-dla-prokuratorow/]Skomentuj artykuł[/link][/b]