Kredyt studencki gwarantuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD093066F107D0C962BA23C2E28A2BCA?id=77012]ustawa z 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (DzU z 1998 r. nr 109, poz. 685)[/link], a szczegółowe wytyczne zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183614]rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego (DzU z 2006 r. nr 186, poz. 1371)[/link]. Zapewnia środki utrzymania na czas studiów. [wyimek]Student może się ubiegać o jeden kredyt przez okres nauki[/wyimek]
[srodtytul]Wymagane dokumenty[/srodtytul]
Student musi złożyć wniosek na przygotowanym przez bank formularzu. Zawiera on podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, adres, PESEL, datę i miejsce urodzenia, serię i numer dowodu osobistego), informacje dotyczące uczelni (nazwa, adres, kierunek, poziom i tryb studiów) oraz dane do ustalenia zdolności kredytowej. Trzeba też złożyć zaświadczenie z uczelni o posiadaniu statusu studenta, dokumenty potwierdzające informacje o zdolności kredytowej, a także zaświadczenie o ukończonych studiach wyższych oraz ewentualnych innych kontynuowanych kierunkach studiów. Jeśli student stara się o przyznanie kredytu w pierwszej kolejności, musi jeszcze przekazać informację o dochodach na członka rodziny z dokumentami, które ją potwierdzają.
Warunkiem otrzymania kredytu jest uzyskanie poręczenia. Najczęściej poręczycielami są rodzice, jednak muszą być oni wiarygodni dla banku. Najuboższym studentom do wysokości 70 proc. kwoty kredytu takiego poręczenia może udzielić BGK.
Starać się o niego mogą studenci uczelni prywatnych i państwowych bez względu na tryb i kierunek studiów. Warunkiem jest rozpoczęcie ich przed 25. rokiem życia. Pierwszeństwo mają jednak studenci z rodzin o niskich dochodach. Kredyt przyznawany jest na czas studiowania, jednak nie dłużej niż na sześć lat.