Adwokaci i radcowie: Urzędówki dla prawników ochotników

W warszawskiej radzie sprawy z urzędu prowadzą tylko ci radcy prawni, którzy chcą. Do obsługi wszystkich wystarcza 400 chętnych

Aktualizacja: 08.02.2012 07:51 Publikacja: 08.02.2012 07:28

Sprawy sądowe z urzędu, przydzielane przez sąd coraz rzadziej są obowiązkiem prawników, coraz części

Sprawy sądowe z urzędu, przydzielane przez sąd coraz rzadziej są obowiązkiem prawników, coraz częściej zajmują się nimi na ochotnika

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Z każdym rokiem przybywa adwokatów i radców. To dlatego sprawy sądowe z urzędu (dla osób, których nie stać na prawnika, finansowane z budżetu, przydzielane przez sąd) coraz rzadziej są obowiązkiem prawników, coraz częściej zajmują się nimi na ochotnika.

Tak dzieje się w warszawskim samorządzie radcowskim, w którym tylko wyjątkowo urzędówki przydzielane są tradycyjnie, według kolejności alfabetycznej.

- Sprawy z urzędu trafiają do tych, którzy wyrażają gotowość ich prowadzenia - informuje Michał Stępniewski, dziekan rady.

W 2011 roku warszawscy radcowie prowadzili z urzędu 1313 spraw

Radcy, którzy nie chcą zajmować się urzędówkami, bo wolą w tym czasie pracować według rynkowych stawek we własnych kancelariach albo u korporacyjnego bądź ministerialnego pracodawcy, mają spokój od tej powinności. Zdaniem dziekana Stępniewskiego leży to także w interesie klientów urzędowych, gdyż ich sprawy trafiają do prawników specjalizujących się w danej dziedzinie.

Reklama
Reklama

Radcy z warszawskiej izby wypełniali specjalne ankiety, deklarując, czy chcą brać sprawy z urzędu, jak często oraz jakie. Na ich podstawie biuro rady stworzyło bazę ok. 400 radców. Prawie w całości zaspokajają zapotrzebowanie sądów występujących z wnioskami o przydzielenie stronie pełnomocnika przez samorząd.

Trochę mniejsze niż w Warszawie jest zainteresowanie urzędówkami w innych miastach z terenu izby, tam gdzie zawód wykonuje mniej radców, m.in. w Płocku. Zgodnie z regulaminem wyznaczania do takich spraw, przyjętym przez Krajową Radę Radców Prawnych, powinna ona trafić do pełnomocnika zamieszkałego w okręgu, w którym znajduje się sąd występujący o jego ustanowienie. Jeśli jest problem, rada prosi ochotników stamtąd, aby np. przyjęli więcej spraw, niż zadeklarowali. Od początku funkcjonowania systemu ochotniczego tylko raz wyznaczono radców alfabetycznie do urzędówek, kiedy w bardzo krótkim czasie wpłynęło więcej spraw administracyjnych.

Podobne rozwiązanie przyjęto w warszawskiej radzie adwokackiej, gdzie corocznie przeprowadzana jest ankieta dotycząca preferencji w wyborze spraw z urzędu.

- Mamy wystarczającą liczbę adwokatów do spraw karnych. W dużej części powierzane są one aplikantom, którzy uczą się je prowadzić pod ich kierunkiem - informuje Jakub Jacyna z warszawskiej ORA. - W sprawach cywilnych wyznaczamy na podstawie zgłoszeń spośród adwokatów, którzy zadeklarowali taką chęć, w miarę potrzeby dobierając spośród młodszych, którzy dopiero ukończyli aplikację, oraz starszych, w wieku emerytalnym.

Chętnych brakuje do spraw administracyjnych, które nie bardzo pasują adwokatom.

Zasada urzędówek na ochotnika upowszechnia się także w lubelskiej izbie radców prawnych. Jak mówi Arkadiusz Bereza, dziekan tamtejszej rady, chętnych jest sporo, zwłaszcza wśród świeżych członków samorządu, bo lokalny rynek jest nasycony prawnikami. Gdy wyjątkowo ich brakuje, stosowana jest zasada według alfabetu.

Reklama
Reklama

W katowickiej izbie adwokackiej, choć także rośnie zainteresowanie urzędówkami, wciąż dominuje system przydzielania ich alfabetycznie.

- Od kilku jednak lat w sprawach cywilnych i administracyjnych, jeśli klient z urzędu upatrzy sobie konkretnego adwokata i umówi się z nim, to właśnie on jest wyznaczany na pełnomocnika - relacjonuje Roman Kusz, dziekan ORA w Katowicach.

Czytaj także

»

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Reklama
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama