Katowiccy adwokaci sprzeciwiają się projektom deregulacyjnym

Realizacja planu deregulacji zawodów prawniczych w formie, którą Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało w projekcie, osiągnie efekt odwrotny - uważa ORA w Katowicach

Publikacja: 28.03.2012 15:05

Katowiccy adwokaci sprzeciwiają się projektom deregulacyjnym

Foto: Rzeczpospolita

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicka podjęła uchwałę w przedmiocie planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian związanych z dostępem do zawodów prawniczych.

- Ideę tzw. deregulacji należy ocenić negatywnie - stwierdzili katowiccy adwokaci.  - Z punktu widzenia jej celu, jakim ma być walka z bezrobociem, będzie działaniem pozorowanym, o znaczeniu wyłącznie propagandowym - czytamy w uchwale opublikowanej na stronie adwokatura.pl.

– Zakładając fikcyjny obraz potencjału rynku usług prawniczych, idea deregulacji wprowadza w błąd adeptów zawodu, skazując ich w ten sposób na gwarantowane bezrobocie w przyszłości - dodali.

Zawód adwokata - jak zaznaczyli - od dawna pozostaje otwarty, a liczba jego adeptów regularnie wzrasta. Dlatego wymienianie przez ministra sprawiedliwości na pierwszym miejscu listy zawodów wymagających tzw. deregulacji właśnie adwokatów, odbierany jest przez nich jako populistyczny chwyt argumentacyjny, mający odwrócić uwagę opinii publicznej od rzeczywistych problemów gospodarczych kraju.

- Sposób edukacji przyszłych adwokatów wymaga odpowiednio długiego okresu, w którym aplikant zapoznaje się z praktycznymi aspektami jego wykonania. - Ten, kto twierdzi, że skrócenie aplikacji z trzech do dwóch lat ma sens, nie ma pojęcia o specyfice tego zawodu - uważają adwokaci.

Dodają przy tym, że idąc drogą myślową, wytyczaną przez ministra sprawiedliwości, należałoby nadać tytuł adwokata, radcy czy notariusza wszystkim absolwentom prawa bez konieczności odbywania żadnej aplikacji i zadają pytanie czy przyniesie to jakąś wartość dodaną dla nauki, czy też zarobków tych osób.

Zdaniem ORA w Katowicach, liberalizm w ujęciu, serwowanym przez ministra sprawiedliwości jest wizją doktrynerką, zastępującą rzeczywiste działania, służące tworzeniu nowych miejsc pracy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo