Podczas dorocznego zgromadzenia sędziów SN, na którym przedstawiono sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego w 2011 r., Prokurator Generalny Andrzej Seremet przedstawił działania prokuratury, mające wpływ na kształtowanie jednolitej linii orzeczniczej SN.
- Sądy, jako adresaci norm prawnych powinny zarówno jednolicie je rozumieć, jak też jednolicie je stosować. Sprawy o podobnym stanie faktycznym powinny kończyć się podobnymi orzeczeniami, tak by nie naruszać zasady równości wobec prawa. Wprawdzie rozbieżność poglądów na różne kwestie, w systemie opartym na niezawisłości sędziowskiej, stwarza podstawę do wszechstronnego rozwoju myśli prawniczej, jednak tylko pod warunkiem, że owa rozbieżność nie trwa zbyt długo, a użycie dostępnych prawem środków doprowadza w efekcie do wyboru jednolitego stanowiska - podkreślił Andrzej Seremet.
Z danych opublikowanych na stronie prokuratury wynika, że w 2011 r. Prokurator Generalny, realizując swoje ustawowe uprawnienia na podstawie art. 521 § 1 k.p.k., wniósł do SN 381 kasacji wobec 412 osób, w tym 151 kasacji na niekorzyść skazanych. Wskazują one na znaczący wzrost tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia w porównaniu do roku 2010, kiedy to Prokurator Generalny wniósł 273 kasacje w stosunku do 314 osób, w tym 83 kasacje na niekorzyść skazanych. Spośród tych 381 kasacji, 258 wywiedziono od orzeczeń sądów rejonowych orzekających jako sądy I instancji, które uprawomocniły się bez postępowania odwoławczego.
W 2011 r. prokuratorzy Departamentu Postępowania Sądowego PG wzięli udział łącznie w 715 rozprawach SN. Ponadto uczestniczyli w 25 posiedzeniach, na których rozpoznawane były zagadnienia prawne wymagające zasadniczej wykładni ustawy, przedstawiane przez sądy powszechne, wnioski o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa oraz zagadnienia prawne budzące poważne wątpliwości co do wykładni prawa przekazane do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów.
Andrzej Seremet zwrócił wagę, iż w Prokuraturze Generalnej funkcjonuje zespół prokuratorów, który dokonuje przeglądu orzeczeń SN i NSA, jak też sądów powszechnych i administracyjnych, analizując pojawiające się rozbieżności w orzecznictwie w zakresie wykładni przepisów prawa. Tylko w 2011 r. w ramach tego zespołu prokuratorzy przeanalizowali 21 zagadnień prawnych.