W poniedziałek Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP przekazała Ministrowi Sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi opinię o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o prokuraturze oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt przewiduje obniżenie wynagrodzeń sędziów i prokuratorów przebywających w wyniku choroby na zwolnieniu lekarskim do 80%.
Zrównanie z innymi zawodami
Rada Główna Związku w uzasadnieniu przesłanego do konsultacji projektu, zauważa iż zrównanie sytuacji prawnej prokuratorów i sędziów z innymi osobami świadczącymi pracę i służbę w zakresie wynagrodzenia przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą powinno mieć charakter wielopłaszczyznowy, a nie tylko dotyczyć powyższej sfery. „Tylko wówczas tego rodzaju projekt mógłby uzyskać akceptację środowiska prokuratorskiego i nie mieć dyskryminacyjnego charakteru" – piszą przedstawiciele ZZPiPP.
W ich ocenie rozwiązanie przewidujące, iż wysokość wynagrodzenia w obu grupach zawodowych w czasie nieobecności spowodowanej chorobą stanowi swojego rodzaju rekompensatę za inne obowiązki i ograniczenia, które nie dotyczą pozostałych grup zawodowych.
Do tych ograniczeń zaliczają zadaniową formułę czasu pracy prokuratora i sędziego, która wiąże się ze świadczeniem pracy także poza godzinami urzędowania. Chodzi m.in. o obsługiwanie całodobowych dyżurów zdarzeniowych podczas których dochodzi do oględzin miejsca zdarzenia, najczęściej związanych z ujawnieniem zwłok, przesłuchań podejrzanych zatrzymanych na gorącym uczynku lub w wyniku poszukiwań, obsługi posiedzeń sądowych w przedmiocie rozpoznania wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania, uczestnictwa w sekcjach medyczno-sądowych w zakładach medycyny sądowej.
„Dopiero zniesienie tych ograniczeń oraz obowiązków będzie usprawiedliwiało obniżenie wynagrodzenia prokuratorów i sędziów" – uważa Rada Główna ZZPiPP.