W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie doradcy podatkowi świętowali jubileusz 15-lecia ustawy o doradztwie podatkowym oraz dziesiątą rocznicę powołania struktur samorządowych przez I Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych.
Wczorajsza konferencja wieńcząca rok jubileuszowy okazała się nie tylko podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć korporacji i roli doradcy podatkowego w obrocie gospodarczym. Ważnym tematem przewijającym się w debacie – wywołującym ożywienie wśród uczestników – okazała się zapowiadana przez ministra Gowina deregulacja zawodu doradcy podatkowego.
W zastępstwie wiceministra finansów Macieja Grabowskiego głos w debacie zabrał dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej Cezary Krysiak. Podkreślał, że resortowi finansów zależy na silnym i dobrym jakościowo zawodzie doradcy podatkowego, bo na takim korzystają nie tylko klienci, ale także organy podatkowe i sądy.
Cezary Krysiak zwracał uwagę, że w sprawach fiskalnych coraz częściej nie reprezentują podatników radcowie prawni czy adwokaci, ale właśnie doradcy podatkowi. Potwierdzają to statystyki sądów administracyjnych, zwłaszcza Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Podobnego zdania był prof. Paweł Jan Tarno, sędzia NSA. W jego ocenie przez 15 lat zawód doradcy podatkowego stał się w pełni profesjonalny i godny zaufania. Potwierdzeniem tego jest m.in. stały wzrost poziomu pism procesowych sporządzanych przez doradców podatkowych.