Minister sprawiedliwości chce, by śledczy w całym kraju byli oceniani na identycznych zasadach. Do projektu rozporządzenia, w którym minister ustala zasady oceny okresowej prokuratorów, dołączono załącznik z gotowym arkuszem oceny. Obok danych dotyczących konkretnego prokuratora znalazły się w nim rubryki poświęcone ocenie racjonalności i szybkości podejmowanych zadań czy ocenie sformułowań używanych przez prokuratora. Przewidziano cztery rodzaje odpowiedzi: bardzo dobrze, dobrze, słabo oraz bardzo słabo.

Ocenę pracy prokuratora przeprowadza się w trybie wizytacji jednostki organizacyjnej prokuratury, nie rzadziej niż raz na cztery lata, a indywidualny plan rozwoju zawodowego prokuratora sporządza się na czas nie krótszy niż cztery lata. Pierwsze wizytacje odbędą się po 28 marca tego roku. Ocena polegać będzie na sprawdzeniu efektywności pracy prokuratora oraz kompetencji zawodowych. Takie są propozycje ministra sprawiedliwości. Co na to KRP? Otóż Rada uważa, że w projekcie nie uwzględniono w żadnej mierze specyfiki pracy prokuratora. - Kierownictwo wszystkich jednostek prokuratury z reguły nie prowadzi i nie nadzoruje postępowań przygotowawczych, nie uczestniczy w postępowaniu przed sądem i nie sporządza środków zaskarżenia. Ponadto w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych są komórki, które nie wykonują czynności typowo prokuratorskich bo zajmują się nadzorem nad innymi śledczymi. Dla tych prokuratorów niemożliwe będzie zebranie danych niezbędnych do oceny.

KRP krytykuje też proponowany sposób uregulowania przepisów dotyczących wizytacji. Uważa, że zakres ustaleń jaki proponuje minister sprawiedliwości, których ma dokonać zespół wizytacyjny w celu sporządzenia oceny okresowej jest tak obszerny, że przeprowadzenie wizytacji i sporządzenie ocen okresowych w ciągu 14 dni (tyle przewidział minister) jest wręcz niemożliwe. Przykład? Jednym z kryteriów ostatecznej oceny jest zbadanie od 8 do 15 spraw każdego prokuratora. Jako przykład KRP posługuje się największą w okręgu Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach. Zatrudnionych jest w niej 72 prokuratorów, w tym w wydziałach śledczych - 31. W sytuacji zbadania akt postępowań przygotowawczych tej tylko grupy 31 prokuratorów w grę wchodzi zbadanie 248 spraw. To wręcz nierealne - uważa KRP.