Prace nad projektem nowelizacji kodeksu postępowania karnego połączone są z pracami nad poselskim projektem nowelizacji postępowania przygotowawczego.
Głównym założeniem projektu KKPK jest zbudowanie podstaw procesu kontradyktoryjnego. Z kolei projekt poselski zmierza do wprowadzenia modelowych rozwiązań instytucji „sędziego śledczego" w postępowaniu przygotowawczym. W środowisku adwokatów kontrowersje budzi pomysł przyznania radcom prawnym prawa do pełnienia roli obrońcy w sprawach karnych. - Pomysłu tego nie wolno rozpatrywać w kategorii zmiany jednego przepisu. Pomysł ten musi być oceniany na tle głębokich, dokonywanych zmian procedury karnej, które od obrońców będą wymagać wysokich umiejętności, tak aby konstytucyjne prawo do obrony nie uległo naruszeniu - podkreślają adwokaci.
Jak czytamy na stronie adwokatury, w projekcie, wbrew intencjom KKPK, znalazł się zapis dodany przez Radę Ministrów, zgodnie z którym obrońcą może być osoba uprawniona do obrony według przepisów ustawy prawo o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych. Pierwotnie zakładano, że obrońcą może być każdy radca prawny, nawet ten zatrudniony na etacie. W wyniku starań Naczelnej Rady Adwokackiej obecny zapis zakłada, że uprawnienia takie mają otrzymać jedynie radcy prawni nie pozostający w stosunku pracy. - Nadal uważamy, że proponowane przyznanie radcom prawnym uprawnień do obron w sprawach karnych jest rozwiązaniem zagrażającym prawu do obrony, a nadto, gdyby nawet założyć, że obrony mogliby sprawować jedynie radcowie nie pozostający na etatach, nadal otwarte pozostaje pytanie kto i w jaki sposób będzie weryfikował czy obrońca rzeczywiście nie pozostaje w jakimkolwiek stosunku pracy etatowej - stwierdzają adwokaci, jednocześnie podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko w tej kwestii.
Przedstawiciele palestry podkreślają również, że wynikający z noweli kpk pomysł jest niepotrzebnym zacieraniem różnic między zawodami, tym bardziej, że od kilku lat istnieje swoboda wpisywania się radców prawnych na listę adwokacką i odwrotnie. Statystyki jednak pokazują, że przejście radców do zawodu adwokata cieszy się niewielkim zainteresowaniem. W ubiegłym roku na listę adwokatów wpisało się zaledwie 13 radców prawnych.
Choć panuje powszechne przekonanie, że radcy prawni staną się obrońcami w sprawach karnych już od stycznia 2014, to Naczelna Rada Adwokacka nie ustaje w przekonywaniu decydentów, że pomysł jest nietrafiony.