Krakowska izba będzie się wzmacniać przez lobbing

Samorząd adwokacki i to wszystkich szczebli, w tym również krakowski, jako organ z założenia apolityczny, winien wykorzystywać tę okoliczność w celu prowadzenia nieustającego „lobbingu” dla naszych spraw w środowisku polityków, wśród których są również nasi koledzy korporacyjni – uważa adw. Paweł Gieras, szef ORA w Krakowie. Wracamy do prezentacji sylwetek nowych dziekanów izb adwokackich.

Publikacja: 19.09.2013 14:18

nowy dziekan krakowskiej rady, adw. Paweł Gieras wyznaczył cele, których realizację uznał za najważn

nowy dziekan krakowskiej rady, adw. Paweł Gieras wyznaczył cele, których realizację uznał za najważniejszą na najbliższą trzyletnią kadencję w samorządzie.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Paweł Gieras urodził się w Krakowie w 1960 r. Studia prawnicze odbywał w latach 1979-1984 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskując tytuł magistra prawa. Jego praca dyplomowa dotyczyła prawa penitencjarnego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Śródmieście w Krakowie jako aplikant, asesor i prokurator. W latach 1991-1992 był zastępcą prokuratora rejonowego. Rozpoczynał od reprezentowania klientów jako radca prawny, a w 1996 r. został wpisany na listę adwokatów izby adwokackiej w Krakowie.

Prace na rzecz samorządu adwokackiego rozpoczął w 2001 r. jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Następnie, w latach 2004-2007 był sędzią sądu dyscyplinarnego, natomiast od 2007 do 2013 r. – rzecznikiem dyscyplinarnym i członkiem prezydium ORA w Krakowie. 13 kwietnia 2013 r., podczas Zgromadzenia Izby Krakowskiej, został wybrany dziekanem rady. Ponadto od 2009 r. jest członkiem komisji egzaminacyjnej ORA w Krakowie, a od 2011 r. – członkiem komisji egzaminacyjnej ds. państwowego egzaminu adwokackiego przy ministerstwie sprawiedliwości.

Zawodowo specjalizuje się w prawie gospodarczym, spółek handlowych, upadłościowym i naprawczym, a także w ochronie dóbr osobistych i prawie karnym (przestępstwa gospodarcze).

Pełnił wiele funkcji społecznych, w tym członka grupy założycielskiej NZS na Wydziale Prawa UJ (1980), wiceprzewodniczącego Koła Penitencjarnego Studentów UJ (1982-84), przewodniczącego oddziału wojewódzkiego w Krakowie Związku Zawodowego Pracowników Prokuratury RP (1990-93), członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Syndyków Polskich (1993-96). Od 2005 r. jest wiceprzewodniczącym Komisji Odwoławczej ds. licencji klubowych Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, natomiast od 2008 r. – członkiem Rady Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

W wolnych chwilach interesuje się historią (przede wszystkim okresu II wojny światowej), czyta książki autorów współczesnych (Hłasko, Łysiak, Grisham), słucha muzyki rockowej, podróżuje i chodzi po górach. Czynnie uprawia tenis, koszykówkę, narciarstwo i pływanie. Zainteresowanie piłką nożną, natomiast, rozbudził w nim jego dziadek Witold Gieras, który w latach 20. był reprezentantem Polski w piłce nożnej.

Jako nowy dziekan krakowskiej rady, adw. Paweł Gieras wyznaczył cele, których realizację uznał za najważniejszą na najbliższą trzyletnią kadencję w samorządzie. W programie wyborczym adwokata znalazły się następujące punkty:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo