Program edukacji prawnej realizowany jest poprzez  lekcje (wykłady) z zakresu prawa, w szkołach ponadgimnazjalnych które zgłosiły chęć uczestniczenia w programie. Lekcje mają poszerzyć świadomość prawną młodzieży, zarówno w zakresie praktycznej wiedzy prawniczej jak i wiedzy o zasadach porządku prawnego.

Do tej pory partnerami Ministerstwa Sprawiedliwości w realizacji programu  byli Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezes Krajowej Rady Notarialnej oraz Prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis". Do programu przystąpią też  m.in.: sędziowie pozostałych apelacji oraz samorząd komorników. Zadaniem Ministra jest  zapewnienia koordynacji działań w ramach programu oraz współpracy z partnerami przy jego wdrażaniu.

Wczoraj porozumienie o współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych podpisali minister sprawiedliwości Marek Biernacki i prokurator generalny Andrzej Seremet.  Prokurator Generalny zobowiązał się do gromadzenia i przekazywania ministrowi sprawiedliwości list swoich przedstawicieli na terenie kraju, którzy zgłosili chęć poprowadzenia wykładów w ramach programu edukacji prawnej na danym terenie. Będzie także współpracował przy przygotowaniu bazy propozycji tematyki lekcji. Prokuratorzy poprowadzą lekcje pro bono.

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) działa specjalna zakładka „EDUKACJA PRAWNA" ( http://ms.gov.pl/pl/edukacja-prawna/ ), gdzie szkoły wypełniając formularz aplikacyjny mogą zgłaszać się do programu organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkań edukacji prawnej. Program jest bezpłatny.