Radcy prawni mają nowe organy dyscyplinarne

Prezesem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego został ponownie Jarosław Sobutka, rzecznikiem dyscyplinarnym – Tomasz Scheffler.

Publikacja: 13.11.2013 08:19

Powstanie elektroniczna baza orzeczeń sądów dyscyplinarnych radców prawnych

Powstanie elektroniczna baza orzeczeń sądów dyscyplinarnych radców prawnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Radcy prawni mają nowe organy dyscyplinarne. Podczas X Krajowego Zjazdu Radców Prawnych wybrano członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców.

Sąd liczy 30 osób, 16 spośród nich było już sędziami w poprzedniej kadencji. Także prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego pozostał ten sam – Jarosław Sobutka.

– Chcielibyśmy kontynuować pracę tak, by sąd nadal działał sprawnie, by nie powstawały zaległości – mówi mec. Sobutka. – Stawiamy sobie jednak dodatkowe cele. Jednym z nich jest działanie na rzecz ujednolicenia orzecznictwa w sądach okręgowych – dodaje.

Pomóc ma w tym elektroniczna baza orzecznictwa sądów dyscyplinarnych – okręgowych i wyższego, która ma wkrótce zostać stworzona. Prezes WSD zapowiada także gruntowne szkolenia sędziów, które mają ruszyć już od grudnia, oraz nawiązanie współpracy z Wyższym Sądem Dyscyplinarnym adwokatury (członkowie tego organu mają zostać wybrani na tegorocznym Krajowym Zjeździe Adwokatury).

Powstanie elektroniczna baza orzeczeń sądów dyscyplinarnych radców prawnych.

– Wymiana doświadczeń mogłaby pomóc nam w wypełnianiu funkcji – zauważa mec. Sobutka.

Głównym rzecznikiem dyscyplinarnym został Tomasz Scheffler z Wrocławia. Do tej pory przez dwie kadencje był zastępcą rzecznika.

– Chciałbym kontynuować dotychczasową politykę – zapowiada mec. Scheffler.

Zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem liczby radców prawnych rośnie także liczba spraw, które wpływają do organów sądownictwa dyscyplinarnego.

– Ważne dla naszego zawodu jest ciągłe podnoszenie standardów i zwiększanie zaufania obywateli do radców prawnych. Dlatego tak ważna jest praca rzeczników dyscyplinarnych – zwłaszcza tych w izbach okręgowych, do których trafia największa liczba spraw – dodaje mec. Scheffler.

Podczas zjazdu wybrano również zastępców głównego rzecznika dyscyplinarnego. Te stanowiska objęli: Krzysztof Bodio z Kielc, Krzysztof Aleksander Bojarczuk z Poznania, Lech Ciarkowski z Olsztyna, Michał Jasiak z Gdańska, Bronisław Kachnikiewicz z Łodzi, Anna Kończyk z Warszawy, Konrad Mazur z Poznania, Krystyna Wal-Sobieszek z Katowic, Bożena Zajdel z Rzeszowa.

Krajowy Zjazd Radców Prawnych odbywał się w Warszawie 7–9 listopada, wybrano na nim m.in. Dariusza Sałajewskiego na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych („Rz" 12 listopada), a także członków Krajowej Rady Radców Prawnych. Prezydium ukonstytuuje się na jej najbliższym posiedzeniu.

Zjazd zakończył rok wyborczy w samorządzie radcowskim – od wiosny wybierano władze w okręgowych izbach.

Z kolei samorząd adwokacki wybierze swoje władze na szczeblu krajowym na zjeździe, który planowany jest od 22 do 24 listopada.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo