W celu sprostania aktualnym wyzwaniom, X Krajowy Zjazd Radców Prawnych skierował do wszystkich organów samorządu oraz do wszystkich swoich członków przesłanie, które wytycza na rozpoczynającą się kadencję cele i środki ich osiągnięcia.
Status zawodowy
Krajowy Zjazd Radców Prawnych z zadowoleniem przyjął zmiany ustawowe rozszerzające uprawnienia zawodowe radców prawnych na obrony w sprawach karnych i sprawach karno-skarbowych. Jednocześnie opowiedział się za konsekwentną ochroną tych obecnych regulacji ustawowych, które umożliwiają radcom prawnym świadczenie pomocy prawnej także na podstawie stosunku pracy (stosunku służbowego) jako jednej z form wykonywania zawodu.
Ponadto Zjazd zobowiązał rady okręgowych izb radców prawnych do doskonalenia modelu świadczenia pomocy prawnej z urzędu, w szczególności poprzez tworzenie mechanizmów przydzielania spraw zgodnie z zainteresowaniami i specjalnością (zawodowym doświadczeniem) radców prawnych. Zalecił także kontynuowanie w okręgowych izbach działań związanych z udzielaniem przez radców prawnych nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób ubogich.
Tajemnica zawodowa
Jednocześnie Zjazd zobowiązał Krajową Radę Radców Prawnych do podejmowania działań zmierzających do zainicjowania prac legislacyjnych mających na celu umocnienie prawa radcy prawnego do zachowania tajemnicy zawodowej we wszystkich rodzajach postępowania: karnym, karno-skarbowym, cywilnym, administracyjnym, a także przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postulował przyjęcie zasady, że tajemnicą zawodową objęta jest wszelka komunikacja między radcą prawnym a klientem.
Doskonalenie zawodowe
Ponadto zobowiązał KRRP i okręgowe izby radców prawnych do zachowania dotychczasowego systemu szkoleń. - Podstawowe znaczenie powinny mieć szkolenia organizowane na szczeblu okręgowych izb, a ich uzupełnieniem powinny być szkolenia organizowane centralnie przez Krajową Radę Radców Prawnych - postulowali delegaci.