Wydał je 22 stycznia 2014 r. Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, wytyczne zostały zaopiniowane przez Krajową Radę Prokuratury.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratory Generalnej, prokurator uczestniczy w postępowaniu sądowym zainicjowanym subsydiarnym aktem oskarżenia, jeśli przemawia za tym konieczność osiągnięcia celów postępowania karnego określonych w art.2 kodeksu postępowania karnego. Ocenia to prokurator, który wydał ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania lub odmowie jego wszczęcia, bezpośredni przełożony bądź zwierzchnik służbowy tego prokuratora.

Natomiast prokurator, któremu zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego (sygn. akt I KZP 24/13) przysługują prawa strony, podejmuje wówczas konieczne czynności zgodnie z zasadą obiektywizmu- zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.

Jednocześnie Prokuratura Generalna informuje, że z dniem wydania nowych wytycznych uchylone zostały dotychczasowe, wydane 30 listopada 2012 r.

Subsydiarny akt oskarżenia może wnieść sam pokrzywdzony w sytuacji, gdy prokurator odmawia ścigania lub umarza postępowanie.