"Popełniacie Państwo często błąd pisząc o radcach prawnych - piszecie radcy prawni, zamiast radcowie prawni" – napisał do nas radca prawny. Wątpliwości innego czytelnika wzbudziła nazwa kancelarii „Iksiński Ygrekowski Adwokaci i radcowie prawni". Jego zdaniem w takim połączeniu forma radcowie prawni nie jest poprawna.
Okazuje się, że trudno jednoznacznie wskazać jedną poprawną formę.
Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN wskazuje formę radcowie jako poprawną, choć rzadziej używaną. Zdaniem ekspertów z poradni językowej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego skoro istnieje wariantywna postać liczby mnogiej rzeczownika radca, to w połączeniu ze słowem adwokaci lepiej brzmi i wygląda forma radcy prawni, gdyż całość jest wtedy bardziej jednolita:
Problem dotyczy zresztą nie tylko radców. Mówimy psychologowie i socjologowie, ale poprawne są także formy psycholodzy, socjolodzy. Z drugiej jednak strony w języku polskim mamy rzeczownik doradcy, a formy doradcowie wcale się nie używa.
- Końcówka -owie zwana jest końcówką godnościową i wywodzi się z dawnej polszczyzny. Kiedyś używano jej znacznie częściej niż obecnie, do bardzo wielu rzeczowników w liczbie mnogiej - wyjaśnia dr Aneta Lica z Katedry Języka Polskiego Uniwersytetu Gdańskiego i podaje przykład znany ze szkoły: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają..."